Strach z kojení: Jak se ho zbavit a užít si první dny
Přestože je kojení jednou z nejpřirozenějších součástí mateřství, je zároveň jednou z věcí, ze kterých mívají budoucí maminky i obavy. S blížícím se příchodem miminka na svět má mnoho žen strach, jestli kojení zvládne, jestli nebude příliš bolestivé, nebo jestli budou mít pro své miminko dostatek mléka. První dny po porodu a s tím i začátky kojení mohou být náročné. K lepšímu pocitu nepřispívají ani mnohdy hrůzostrašné kojící příběhy maminek, které si tím již prošly. Kojení sice může být ze začátku náročné, ale s trochou trpělivosti, podpory a dostatkem informací se může stát něčím krásným a nenahraditelným, na co budete ráda vzpomínat.
Kdy se "spustí" mléko?
Tak jako je jiné každé těhotenství i porod, tak u každé maminky probíhá jinak i začátek kojení. První přisátí po porodu můžete zkoušet už během bondingu, který by měl následovat po porodu. Bonding je dobrý jak pro vytváření pouta mezi matkou a miminkem, tak i pro "nastartování" tvorby mléka, díky hormonu prolaktinu, který se po porodu uvolňuje a kontaktem kůže na kůži podporujete jeho tvorbu. Není ale vůbec pravidlem, že se miminko poprvé přisaje právě v tuto chvíli. Některá miminka tuto potřebu zpočátku nemají a o kojení si řeknou až za několik hodin. Proto se netrapte, pokud vám kamarádka řekla, že se první přisátí povedlo hned po porodu. Pokud miminko nebude mít o prso zájem, prostě si jen naplno užívejte tu nezapomenutelnou první společnou chvíli.
Zpočátku se čerstvým maminkám tvoří mlezivo (kolostrum), které nemá klasikou mléčnou barvu a konzistenci. Je to spíše hustší žlutá tekutina, která je ale velmi bohatá na živiny, dodává miminku mnoho protilátek a podporuje jeho imunitu i do budoucna. Vzhledem k tomu, že je mlezivo tak výživné, obvykle miminku spočátku stačí vypít jen malé množství. Kolem třetího dne po porodu se prsa obvykle nalijí mlékem. Nalitá prsa mohou být často velmi napjatá a bolestivá a mnoho maminek tento rychlý začátek zaskočí. Je ale pár způsobů, které vám mohou ulevit. První možností je odstříkání mléka. Odstříkat můžete nejlépe ručně, nebo pomocí odsávačky, vždy ale jen do té doby, dokud neucítíte úlevu (jinak by se mohlo začít tvořit ještě více mléka). Velmi účinné jsou také studené obklady mezi jednotlivým kojením. Obklady zmírňují bolest a pocit pnutí a pomáhají předcházet zánětu. K obkladu vám bude stačit i obyčejná látková plena namočená ve studené vodě. Krátce před kojením můžete prsa naopak promasírovat a prohřát. Další účinnou možností je samozřejmě také časté přikládání miminka.
Jak často kojit?
Z různých stran pravděpodobně uslyšíte, že byste měla mezi kojením dodržovat různě dlouhé intervaly. Často se maminkám radilo kojit každé tři hodiny. Od toho se dnes již "naštěstí" upouští a přiožit miminko byste měla zkusit pokaždé, když uvidíte, že má zájem a tudíž kojit, dle jeho potřeby. Pokud nebudete rodit doma, nebo nezvolíte ambulantní porod a nebudete si jistá, jestli miminko pije dostatečně, nemusíte se bát, že byste na to byla sama. Se vším, i se sledováním váhy vám pomohou zdravotní sestry a laktační poradkyně.
Co když nebudu mít mléko?
Mnoho maminek má strach z toho, že mléko prostě nebudou mít a nedokáží dostatečně nakrmit své miminko. Naprostá většina porodních asistentek a laktační poradkyň vám ale většinou řekne, že pojem "málo mléka" nebo "slabé mléko" neexituje. Ano, samozřejmě jsou i maminky, kterým se i přes veškeré snahy kojení nepodaří a mléko opravdu nemají. Těmto případům však většinou předcházejí různé zdravtní komplikace. Někdy se může zdát, že miminko je během kojení nespokojené, prsa se nalévají jinak, než žena očekává, nebo panikaří, že odsaje jen malé množství mléka. Ani jedna z těchto věcí však neznamená, že miminku mléko nějakým způsobem nestačí nebo mu nevyhovuje. Často stačí více trpělivosti, více kontaktu a mazlení s miminkem a podpora laktační poradkyně, aby se kojení ubíralo tím správným směrem.
Vhodná kojící poloha
Pokud kojíte své první miminko a nejste si úplně jistá, nebojte se i v tomto případě obrátit na laktační poradkyni, která se obvykle maminkám na oddělení šestinedělí také věnuje. Ne pro každou maminku je vhodná stejné poloha při kojení. Je proto dobré, aby alespoň u prvního kojení byla laktační poradkyně nebo zdravotní sestra, která pozná, jaká poloha je pro vás vhodná a vám i miminku tak pomůže. Ač se to může zdát jako maličkost, právě nesprávná kojící poloha bývá často důvodem, proč je ze začátku pro některé maminky kojení natolik bolestivé, že raději přejdou na umělé mléko. Aby kojení nebolelo, což způsobují většinou velmi nepříjemmné ragády (trhlinky na bradavkách), můsí se miminko správně přisát a správné přisátí souvisí právě se správnou polohou. Proto se opravdu nebojte říci si o pomoc a naopak využijte veškeré pomoci, kterou v nemocnici můžete využít. Na laktační poradkyni se můžete kdykoliv obrátit i po propuštění z nemocnice. Ať už pro vás bude kojení nepříjemné, nebo budete mít pocit, že něco nevyhovuje miminku. Mnoho nemocnic má vlastní poradnu pro kojící maminky, nebo můžete využít online poradnu a seznam laktačních poradců na kojeni.cz.
Bolest bradavek
Abyste předešla bolestivým bradavkám, je dobré používat masti a balzámy, které jsou určené k péči o bradavky. Promazávat bradavky můžete již krátce před porodem (pozor, stimulace bradavek může vyvolat porod) a poté mezi každým kojením. Přípravky jako Purelan či Balzám na bradavky od Weledy nemusíte před každým kojením bradavek smývat, jelikož nejsou pro miminko nijak škodlivé. K regeneraci namáhaných bradavek celkem účinně pomáhají také hydrogelové polštářky. Další věcí, která napomáhá předejít bolestivým bradavkám je dostatečné větrání. Často proto měňte kojící vložky a volte vhodné a vzdušné materiály.
Pro omývání bradavek je nejlepší čistá voda. Obecně je vhodné nepoužívat v prvních dnech po porodu příliš parfemované a syntetické sprchové gely a jiné kosmetické přípravky. Čich novorozence je velmi citlivý a v prvních týdnech potřebuje cítit především vás. Parfemované přípravky narušovat kontakt s miminkem a s tím i chvíle u samotného kojení.
Jak překonat strach?
Strach z kojení je opravdu celkem běžný, ale je pár způsobů, které vám mohou pomoci z ním zatočit:
1. Zkuste se dopředu informovat o tom, co váš čeká. Najděte si konkrétní informace například na stránkách laktačních poradkyň, nebo se přihlaste na předporodní kurz, kde můžete také získat mnoho užitečných tipů.
2. Najděte si dopředu kontakty laktačních poradkyň dostupných ve vašem okolí. Budete tak klidnější, že když nepůjde vše podle plánu, nejste na to sama.
3. I přes to, že to maminky va vašem okolí myslí jen dobře a chtějí poradit, zkuste k sobě pouštět co nejméně negativních příběhů o kojení. Jak už bylo zmíněno, u každého probíhají začátky kojení jinak.
4. Buďte trpělivá, věřte sobě a své intuici. Kojení je tou nejběžnější součástí přírody, která moc dobře ví, co dělá :)
Hlavně trpělivost
Budu se trochu opakovat, ale jednou z nejdůležitějších věcí k tomu, abyste si jednou kojení užívala vy i miminko, je trpělivost. Kojení není vždy snadné a od prvních dnů může být výzvou, ale s časem se vše zlepší. Buďte k sobě shovívavá a nepanikařte, pokud věci nejdou tak, jak jste si představovala. Každé miminko je jiné a proto i každý začátek kojení může být jiný. S podporou a trpělivostí se dá ale většina problémů vyřešit. Pokud si v něčem nebudete jistá, neváhejte se obrátit na laktační poradkyni, která vám ráda pomůže.
Přestože jsem zastáncem kojení, určitě není mým cílem, aby se maminky, které nekojí, cítily špatně. Ze svých zkušeností i ze zkušeností v mém okolí vím, že začátky kojení mohou být opravdu těžké. Pokud se cítíte vyčerpaná ze všech snah a pokusů, a spíše vás to stresuje, určitě se nemusíte cítit špatně, když přejdete na umělé mléko. Pokud nebudete spokojená vy, pravděpodobně nebude spokojené ani miminko, protože z vás cítí všechny emoce a stres. Řiďte se proto hlavně vlastním pocitem a intuicí.
Přeji všem maminkám úspěšné začátky, nejen při kojení :)
Štěpánka