Příručka pro tatínky u porodu
Tatínkové, máte před sebou jedno z největších dobrodružství života – přítomnost u porodu. Buďte připraveni! Kromě toho, že musíte být oporou své milované partnerce, budete taky hrát roli svého druhu - „porodního asistenta“. Jak to všechno zvládnout? Společně s tatínky, kteří už tuto zkušenost mají za sebou, jsme pro vás připravili pár tipů, jak to co nejlépe zvládnout a být ženě nápomocný (a nezpůsobit zbytečné nervy :)
1. Zjistěte, co se bude dít – a zkuste porodní kurz!
Nejdřív se připravte.. Prostudujte si, jak porod vypadá, jaké jsou fáze a co vše vás čeká. Na porodní sál tak nevyrazíte jen se stresem a doměnkami, ale i s vědomostmi, které mohou pomoci. Když víte, co přijde, budete klidnější a budete vědět, co dělat. Pokud máte možnost, určitě se s partnerkou zúčastněte porodního kurzu – je to skvělá příprava pro vás oba. Naučíte se úlevové techniky a polohy, které mohou ženě ulevit. A když budete vědět, jak podpořit ženu při kontrakcích, můžete oběma ulehčit celý porodní proces.
2. Sbalte tašku i pro sebe
Nezapomeňte si sbalit i „tatínkovskou“ tašku. Do té můžete přibalit něco na zub a vodu, jelikož porod dost možná bude trvat dýl, než si doma plánujete. Také nějaké pohodlné oblečení, pohodlné boty a třeba i deku (člověk nikdy neví :)
3. Buďte tam
Podporujte ji, držte ji za ruku, mluvte s ní, ale neplánujte se stát jejím osobním radarem na každé její potřeby. Držte krok s jejími emocemi, ale nebuďte zbytečně „na očích“ každou sekundu. Nemusíte ji zachraňovat – buďte tam pro ni. Teď si možná říkáte: "Tak co, mám jí pomáhat, nebo radši stát opodál?" Bohužel na to není jednoznačná odpověď, protože během porodu to mnohokrát nejspíš nebude vědět ani sama žena.
A ještě jedna důležitá věc: během porodu si dejte pozor na telefon. Mnoho žen si v takových chvílích připadá, že odvádějí životní výkon, zatímco jejich partner se pohodlně uvelebí s telefonem. To dokáže ženě spíše zvednout tlak, než jí pomoci. Takže si telefon nechte na pauzu a soustřeďte se na ni. TikTok nikam neuteče :)
4. Komunikujte i za ni
Mnoho žen ocení, když je jejich partner přítomen nejen na osobní úrovni, ale i při komunikaci se zdravotnickým personálem. U porodu to může být hektické, takže pokud žena není schopná mluvit nebo je unavená, můžete jí pomoci komunikovat s lékaři a porodními asistentkami, ať už při příjmu, nebo v průběhu porodu. Stejně tak vám komunikace s porodní asistentkou může pomoci být pro ženu lepší oporou.
A pokud si vaše partnerka přinesla k porodu i porodní přání, můžete být vy tím, kdo bude "hlídat" zdali jde vše podle plánu a případně poukáže na to, že by chtěla něco jinak. Tím ovšem nemyslím, že byste měli koukat pod ruce personálu a podezřívavě hlídat každý jeho krok. Porodní asistentky a lékaři vědí co dělají a jsou tam proto, aby porod vašeho miminka proběhl co možná nejlépe a všichni jste byli spokojení.
5. Pozor na ruce
Možná jste se předem domluvili na konkrétní podpoře, dotycích nebo masážích, ale během porodu se může vše změnit. Co vypadalo jako skvělý plán, se najednou může proměnit v to, že žena nebude chtít, abyste se jí ani dotkli. V těchto chvílích je opravdu důležité naslouchat jejím potřebám a dát jí prostor, i když jste měli připravený plán. Respektujte její pocity a pokud se chce soustředit nebo mít chvilku pro sebe, dejte jí ji. Někdy může být i vaše ticho a klid tím, co opravdu potřebuje.
6. Neberte si nic osobně
Toto je důležité: když žena při porodu začne říkat věci, které by vás normálně ranily nebo překvapily, neberte to osobně. Možná to budou opravdu silná slova. Ale věřte, že to není o vás, je to o tom, že se její tělo a mysl dostávají do velmi intenzivního režimu. Některé ženy se s kontrakcemi mnohem lépe vypořádají tak, že ze sebe tu bolest a napětí doslova vyřvou. To může zahrnovat i to, že na vás vykřičí to, co by samy nikdy neřekly. Takže jestě jednou: prosím, neberte si nic osobně.
7. Úsměv
Když bude situace opravdu napjatá, je dobré nezapomínat, že smích a humor dokážou zázraky. Samozřejmě, ve správnou chvíli (což, jak už víme, není lehké poznat :). Jen si dejte pozor, abyste to nepřehnali – někdy méně znamená víc. Pokud vycítíte, že teď není ten správný čas na vtipy, raději se držte v pozadí a nabídněte podporu jiným způsobem. Už jen vaše přítomnost je obrovská podpora.
Nervozita je v pořádku – nebojte se jí!
Pokud máte nervy z toho, že budete přítomní u porodu, vůbec se nebojte. Je to naprosto normální. Porod je intenzivní zážitek, a pokud vás tato představa trochu děsí, věřte, že to bude stát za to. Když na konci uvidíte svoje miminko, všechny tyto obavy hned zapomenete. Na druhou stranu – a to je důležité – některým mužům může být přítomnost u porodu tak nepříjemná, že to může do budoucna ovlivnit jejich vztah k partnerce. Proto by měla být žena vstřícná a s partnerem to v klidu probrat. Nikdo by do ničeho neměl být nucen, pokud to pro něj není v pohodě. Přeci jen je možné, aby tatínka na porodním sále nahradila dula nebo třeba dobrá kamarádka.
Na závěr je důležité si uvědomit, že tatínek u porodu neplní pouze praktickou roli, ale především je tam pro ženu, pro její psychiku. Vaše přítomnost znamená víc, než si možná myslíte. Jste oporou v jedné z nejintenzivnějších a nejtěžších chvil jejího života. Porod je výzvou nejen fyzickou, ale i emocionální, a žena v tu chvíli potřebuje vědět, že na to není sama. Vaše podpora, klid, trpělivost a láska jí pomohou projít celým procesem s větší jistotou a silou. Nejde jen o to, být tam pro praktické věci, ale o to být oporou v tom nejdůležitějším okamžiku jejího života, kdy se rodí na svět nový člen vaší rodiny.
Ať je porod nezapomenutelným zážitkem pro vás oba. V tom nejlepším slova smyslu :)
Štěpánka