Zboží skladem odesíláme do dvou pracovních dnů

Jak pečovat o poporodní poranění?

 Porod je bezesporu nezapomenutelným a pro většinu žen nádherným zážitkem. Je to den, kdy na svět přivedete nový život a ten váš se téměř od základů změní. I přes to, že je porod naprosto přirozený jev a každé ženské tělo má dostatek sil a vrozených schopností pro to, aby přirozeně porodilo miminko, bohužel ne vždy se porod obejde bez menších či větších poranění. 

 

O jaká poranění se jedná?

Během přirozeného (vaginálního) porodu nejběžněji dochází k prasklinám či drobným oděrkám. K těmto poraněním může dojít přímo v pochvě, na zevních rodidlech a hrázi. Některá poranění, například drobné oděrky, se během pár dnů zacelí bez větší péče. Ta větší už vyžadují šití, které se provádí přímo na porodním sále ihned po porodu. Šití takto citlivých míst může být pro mnohé maminky velmi nepříjemná představa, ale není třeba se toho obávat. Ošetření bývá provedeno citlivě a s lokální anestezií. Navíc je velmi pravděpodobné, že ve chvíli, kdy si budete užívat bonding s vaším právě narozeným miminkem, šití poraněných míst téměř nezaznamenáte.  

Častým poraněním během porodu bývá i poranění (natržení) hráze. To, k jak velkému poranění dojde a jestli vůbec, je velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech, jako jsou průběh porodu, velikost miminka, věk rodičky nebo masáž hráze během těhotenství. Aby se předešlo komplikacím či většímu poranění, bývá proveden nástřih hráze (epiziotomie). Ten by měl být proveden pouze s vaším souhlasem a po tom, co vám lékař nebo porodní asistentka toto rozhodnutí zdůvodní. Sešití hráze se následně provedeno opět s lokální anestezií vzápětí po porodu. 

 

Je možná prevence? 

Jak bylo výše zmíněno, výskyt a četnost poranění, která nastanou v souvislosti s porodem, jsou u každé maminky individuální. Jsou ale opatření, která vám mohou pomoci těmto poraněním předejít. Nejčastěji zmiňovaná je masáž hráze (oblast mezi konečníkem a pochvou), kterou můžete začít provádět zhruba šest týdnů před termínem porodu a která napomůže větší elasticitě. K masáži můžete použít vhodný olejíček (mandlový, kokosový, olivový, ...) nebo lubrikační gel na vodní bázi. 

Dalším způsobem je použití pomůcky Aniball (silikonový balónek s mechanickou pumpičkou). Trénování s touto pomůckou může pomoci přejít nástřihu hráze a zároveň napomáhá posílit svaly pánevního dna.

Pro uvolnění porodních cest a změkčení hráze můžete zvolit také bylinnou vaginální napářku. Tu můžete používat od ukončeného 38. týdne těhotenství, během porodu a následně i po porodu jako podporu poporodního hojení. Stačí jen zvolit vhodnou směs. Mnoho nemocnic dnes již bylinnou napářku nabízí, případně si ji můžete vzít s sebou.  

Poranění hráze může také významně ovlivnit vhodná poloha při porodu, porod do vody a správná technika dýchání. Více o vhodné porodní poloze, technikách dýchání a poranění hráze se můžete dozvědět v článku od Mgr. Elišky Mertelíkové (ZDE). V rámci přípravy porodních cest na porod je často zmiňován také maliníkový čaj, který můžete popíjet od ukončeného 36. Týdne. 

 

Péče o poporodní poranění 

Základem pro správnou péči o poporodní zranění a s tím co nejrychlejší hojení je určitě pečlivá hygiena. První dny po porodu je třeba osprchovat tato poranění po každém použití toalety. Pro osprchování postačí jen samotná voda. Pokud pro vás bude příliš náročné chodit několikrát denně do sprchy, nebo se vám to jen bude zdát časově příliš náročné, můžete využít intimní spršku, se kterou lze provést hygienu přímo na toaletě. Použít můžete také vhodný mycí gel určený pro intimní hygienu v období po porodu.  

Pro úlevu od bolesti a rychlejší hojení je dobré sáhnout po přípravcích, jako je zklidňující gel nebo pěna, které jsou určeny přímo na poporodní poranění.  

S hygienou po porodu souvisí i používání vhodných vložek a prodyšných, ideálně síťovaných kalhotek, které budete potřebovat kvůli očistkům, které budou odcházet z dělohy během prvních dnů po porodu. Vložky by měly být prodyšné a bez parfémů, ideálně takové, které jsou přímo určeny do porodnice. Naopak velmi nevhodné jsou běžné menstruační vložky, které by mohly nadělat spíše více neplechy než užitku. Důležité je vložky vyměňovat v co nejkratších intervalech, aby hojení probíhalo správně a nehrozila případná infekce. Víše zmíněné síťované kalhotky jsou ideální volbou pro kombinaci s porodnickými vložkami, jelikož jsou vzdušné, pohodlné a vložku udrží tam, kde mají. 

Na trhu jsou i chladící vložky, které namáhaným místům poskytují úlevu podobně jako studený obklad. Ledové obklady vám v mnoha nemocnicích zajistí i zdravotní personál. 

V případě, že vám poranění bude způsobovat problém se posadit, můžete si s sebou do porodnice vzít kruhový poporodní polštář nebo nafukovací kruh či jinou pomůcku, která se vám postará o větší pohodlí. Problém se sezením po porodu ale nejsou pravidlem, mnoho maminek může po porodu sedět naprosto bez obtíží. 

 

Po císařském řezu

V případě, že váš porod proběhne císařským řezem, výše zmíněným poraněním se vyhnete. Určitému nepohodlí a bolesti (především bolesti samotné rány) bohužel nikoliv. Co se týče poporodní péče, je třeba myslet na důkladnou péči o jizvu po provedeném císařském řezu. Tu je třeba udržovat v čistotě, omývat vodou, nechat ji co nejvíce dýchat a později promazávat a masírovat vhodnými oleji či krémy (např. šípkový olej, třezalkový olej či měsíčková mast). O tom, jak přesně pečovat o jizvu, aby se zahojila co nejlépe, vás poučí zdravotnický personál přímo v porodnici.  

I po císařském řezu budou z děložní dutiny několik dní odcházet očistky, proto je i v tomto případě třeba myslet na dostatek poporodních vložek a ideálně i síťovaných kalhotek, které nebudou dráždit jizvu a zároveň ji nechají dýchat. 

 

Pokud se do porodnice nedostavíte na pouze ambulantní porod (maminka s miminkem opustí nemocnici pár hodin po porodu), ale budete ležet na oddělení šestinedělí, na péči o poporodní poranění nebudete zcela sama. S úlevou od bolesti vám může pomoci zdravotnický personál, případně vám může doporučit co dělat, abyste se cítila lépe. A každý den při lékařské vizitě lékař pohledem zkontroluje případné šití a odcházení očistků. Zároveň se pohmatem ujistí, zda se vám zavinuje děloha tak, jak má a ujistí se, že jste v pořádku. 

Poporodní poranění jsou mnohdy pro maminky, kterým se blíží termín porodu, velkým strašákem. Rozhodně z toho ale nemusíte mít takový strach. Během porodu často žádná poranění ani nezaznamenáte a pokud dodržíte zásady správné hygieny, budou se případná poranění hojit velmi rychle. Navíc si budete každým okamžikem užívat přítomnost vašeho nově narozeného miminka a určité nepohodlí vám pak může připadat naprosto zanedbatelné :)

Všem maminkám moc přeji nádherný a bezproblémový porod. 

 

Štěpánka