Zboží skladem odesíláme do dvou pracovních dnů

Bonding po porodu.. Proč mu věnovat pozornost?

Pokud máte chvíli před porodem a hledáte informace o tom, co vše obnáší přivést miminko na svět, určitě jste se už setkala s pojmem bonding. V překladu původně anglické slovo bond znamená pouto a v tomto našem případě se jedná o pouto mezi matkou a dítětem. Toto pouto je od přírody velmi silné samo o sobě, ale jeho správné utváření můžeme v podstatné míře ovlivnit už v prvních chvílích bezprostředně po porodu.  

 

Co je to bonding?

V porodnictví je bonding chápán jako těsný kontakt matky a novorozence „kůže na kůži“. V praxi to znamená, že ihned po porodu je miminko, které je stále spojeno s matkou pupečníkem, přiloženo matce ideálně na holý hrudník a přikryto dekou nebo jinou přikrývkou, aby nehrozilo prochladnutí. Během této chvíle dochází v těle matky i miminka k mnoha procesům (mj. vyplavování hormonu oxytocinu), které mají podstatný vliv jak na psychický a fyzický vývoj dítěte, tak na stav samotné maminky. U té bonding napomáhá k počáteční tvorbě mateřského mléka, k lepší regeneraci po porodu a v neposlední řadě také snižuje riziko poporodní deprese. Během bondingu často dochází také k prvnímu přisátí miminka. Pokud se ale miminko nepřisaje, určitě se tím netrapte a pouze si užívejte vzájemnou blízkost, kontakt a lásku. Až přijde správný čas, miminko si vám jistě o nakojení řekne samo :) 

V mnoha porodnicích může být během bondingu provedeno také základní vyšetření miminka. Pokud tomu tak není, miminko je vyšetřeno a zváženo na vyhřátém lůžku ve vaší blízkosti nebo za přítomnosti tatínka či jiné blízké osoby, která s vámi byla u porodu. Koupání a měření ihned po porodu dnes už není nutností a miminko je co nejdříve zabaleno a vráceno mamince, aby si mohli i nadále užívat jeden druhého navzájem. 

 

Bonding: 

  • vytváří silné pouto mezi matkou a dítětem, 
  • umožňuje miminku cítit se v novém prostředí bezpečně, 
  • pozitivně ovlivňuje budoucí vývoj a imunitu dítěte, 
  • napomáhá mamince vcítit se do potřeb dítěte, 
  • podporuje laktaci, 
  • napomáhá předcházet poporodní depresi a vžít se žene do nové mateřské role, 
  • má vliv na tvorbu oxytocinu, který má vliv na zavinování dělohy a celkovou regeneraci po porodu. 

 

Jsou nějaké podmínky pro provedení bondingu po porodu? 

Pokud během porodu nenastanou nějaké komplikace a dovoluje to zdravotní stav matky a miminka, měl by být bonding umožněn vždy. Bonding je možný dokonce i po císařském řezu. Pokud je maminka při vědomí (zákrok nebyl proveden v celkové anestezii), může být miminko za asistentce zrd. personálu ihned po vyjmutí přiloženo mamince na hrudník. Další možností je přiložit miminko na holý hrudník otci dítěte, který je často u porodu přítomen. I takový kontakt přináší miminku pocit bezpečí, a i tatínkové bonding často popisují jako silný a nezapomenutelný zážitek.  

I přes to, že se čím dál více dbá na co největší přirozenost u porodu, bohužel ne v každé nemocnici je umožnění bondingu samozřejmostí. Proto je dobré se o této možnosti dopředu informovat v porodnici, ve které jste se rozhodla vaše miminko porodit, případně to napsat jako vaše přání do porodního plánu. Dle mého názoru by vám to ale mělo být na základě domluvy s personálem umožněno kdekoliv.  

 

Kontaktem kůže na kůži to nekončí.. 

Přímý kontakt bezprostředně po porodu je bezesporu důležitým a pro obě strany přínosným začátkem pro budování pouta mezi matkou a narozeným dítětem. Tímto okamžikem to ovšem nekončí. Sbližování a prohlubování vzájemného pouta trvá i během šestinedělí a stejně tak další týdny poté. Jak pro maminku, tak pro dítě, je vše nové. Péče o novorozence, který si pomalu zvyká na novou podobu vnějšího světa, může být v mnoha ohledech náročná. Aby tyto nelehké chvilky nestály v cestě vašemu sbližování, zaměřte se co nejvíce na to pozitivní a na vaše společné chvíle.

Pomoci může například neustálý blízký kontakt, ať už přímý kontakt na kůži, nebo jen trávení času společně ve vaší posteli. Za zvážení určitě stojí také pořízení nosícího šátku či vhodného nosítka, což jsou velcí pomocníci jak po praktické stránce, tak právě pro udržení blízkého kontaktu. Pokud se vás někdo v okolí bude snažit, mnohdy v dobré víře, přesvědčit, že byste miminko měla nechat „zvykat“, aby bylo samo a nevyžadovalo neustále vaši přítomnost, tak, prosím, dotyčného neposlouchejte a řiďte se vaším mateřským instinktem a citem. Určitě byste našla nejednu studii, která by vám potvrdila, jak moc miminko potřebuje v prvních měsících života vaši blízkost, jak moc je to důležité nejen pro jeho správný psychický vývoj, a jak moc tím může být ovlivněn právě váš vzájemný vztah v budoucích letech.

Společné chvíle a s tím i upevňování pouta mezi vámi si můžete užít určitě také během kojení, jehož přínosy by byli na další samostatnou kapitolu :). Každopádně je to jedna z nejlepších metod jak navázat co nejbližší vztah s miminkem a vzájemně si porozumět. Sblížit vás může také společné hraní, povídání (vyprávět můžete cokoliv, třeba jen zážitky z nákupu), zpívání, procházky anebo masáž, při které si miminko užije vaši blízkost, a navíc mu dodáte pocit lásky a bezpečí. Pro masáž navíc můžete zvolit vhodné dětské aroma oleje, jejichž vůně zprostředkuje příjemnou chvíli i vám samotné.  

 

Ale co když TO tam není? 

Metod, jak si užívat vzájemnou blízkost je mnoho a vy si určitě najdete tu, co vám nejvíce vyhovuje. Může se ale stát, že i přes veškerou vaši snahu, se vám nebude dařit s miminkem sblížit a slibované přívaly lásky se nedostaví. I to je poměrně běžný stav, o kterém se naštěstí začíná mezi maminkami více a více mluvit. Pokud to bude váš případ, hlavně si, prosím nic nevyčítejte a zkuste se obrnit trpělivostí. Mnoho maminek si po porodu projde výčitkami, že ke svému dítěti necítí to, co očekávaly a považují samy sebe za špatné matky. To, že své miminko matka bezmezně miluje už během těhotenství nebo bezprostředně po porodu, určitě není naprostý standart, naopak je to u každé rodičky individuální. Proto si v tomto případě, opět prosím, nic nevyčítejte a zkuste vyčkat. Dřív či později se ta bezmezná mateřská láska určitě objeví. A pokud by vás to přeci jen hodně trápilo, rozhodně se nebojte s tím někomu svěřit. Ať už vašim blízkým či odborníkovi, který může vyloučit i případnou poporodní depresi.

Opravdu je výše zmíněná situace běžná věc, jen se o tom donedávna bohužel téměř nemluvilo. To se ale pomalu mění a pokud byste se s tímto po porodu potýkala i vy, teď už budete vědět, že se za to nemusíte stydět, nebo si dokonce nadávat, ale naopak svým sdílením můžete pomoci i jiným maminkám, které se ocitnou ve stejné situaci.

 

Přeji vám hodně štěstí a spoustu vzájemné lásky :)

 

Štěpánka