Vyvolání porodu: Kdy, proč a jak?
Již od prvních týdnů těhotenství má téměř každá maminka neustále před očima očekávaný termín porodu. Všechny si přejí, aby miminko přišlo na svět zdravé a v termínu. Nikdo si nepřeje předčasný porod, a naopak mnoho maminek se obává i představy, že by musely přenášet o jeden den déle. Porod však málokdy probíhá přesně podle plánu a miminko si často vybere den, kdy se podívá na svět, úplně samo. V některých případech ale může být nutné porod vyvolat. V tomto článku se dozvíte, proč a kdy k vyvolání porodu dochází a jak můžete dřívější nástup porodu i vy sama.
Proč a kdy dochází k vyvolání porodu?
Vyvolání porodu (indukce) je lékařský zásah, při kterém se za použití různých metod podporuje nástup porodu, když nezačíná přirozeně, nebo se objeví zdravotní důvody pro jeho urychlení. K vyvolání porodu se přistupuje v několika situacích.
-
Přenášení přes termín porodu: Pokud těhotenství trvá déle než 42 týdnů, může lékař doporučit vyvolání porodu, aby se předešlo komplikacím jako je nedostatečná funkce placenty, zhoršení stavu plodu nebo zvyšující se riziko infekce.
-
Zdravotní komplikace matky: V případě, že matka trpí vysokým krevním tlakem (preeklampsií), těhotenskou cukrovkou nebo jinými komplikacemi, může být nutné porod urychlit. Včasným porodem se tak snižuje riziko pro matku i dítě.
-
Zdravotní stav miminka: Pokud je miminko ohroženo například nízkou hmotností, hypoxií (nedostatkem kyslíku) nebo jinými zdravotními problémy, může být vyvolání porodu nezbytné pro jeho zdraví.
-
Nesprávná poloha dítěte: Vyvolání může být doporučeno i pokud je dítě v poloze, která by mohla ohrozit jeho zdraví, nebo zapříčinit komplikace během porodu.
-
Odtok plodové vody: Pokud začne odtékat plodová voda, ale nic jiného nenasvědčuje tomu, že by se miminko chystalo na svět, vetšinou lékaři čekají 24 hodin a poté přistupují k vyvolání porodu, a to z důvodu hrozící infekce.
-
Váha miminka: K vyvolání porodu se přistupuje i v případě, kdy váha miminka naznačuje, že neprospívá tak, jak by mělo. Lékaři se také k vyvolání porodu přiklání, pokud má miminko vyšší váhu, aby předešli možným komplikacím během porodu.
Jaké jsou metody vyvolání porodu?
Existuje několik metod, jak může být porod vyvolán, a lékař vybere tu nejvhodnější podle individuálních okolností.
1. Vyvolání oxytocinem: Pokud již odtekla plodová voda, prostřednictvím infuze se mamince podá hormon oxytocin, který vyvoláva stahy dělohy.
2. Prostaglandiny: Prostaglandiny jsou hormony, které mají vliv na děložní čípek. Pro vyvolání porodu se do děložního hrdla zavádějí prostaglandinové tablety nebo gel.
3. Protržení vaku blan (dirupce): Tento zásah urychlí porodní proces, protože prasknutí vaku vytváří tlak na děložní čípek a vyvolává kontrakce. K této metodě se přistupuje zejména tehdy, kdy jsou již porodní cesty i miminko připravené.
4. Hamiltonův hmat: Tak jako všechny předchozí úkony, je i Hamiltonův hmat prováděň pouze po předchozí konzultaci s matkou. Je to metoda, při které lékař nebo porodní asistentka jemně masíruje a odděluje plodové obaly od děložní stěny. Tento postup se provádí přes děložní hrdlo, kdy prsty obkrouží děložní čípek a jemně zasahují do okolí. Cílem je stimulovat uvolnění hormonů (prostaglandinů), které mohou vyvolat kontrakce a tím zahájit porod.
Vyvolání porodu je běžná a bezpečná praxe, kterou lze využít v případě, že spontánní porod nenastane v očekávaném čase, nebo pokud se vyskytnou zdravotní komplikace. Metody vyvolání porodu jsou moderní a pečlivě sledované, což znamená, že se lékaři postarají o to, abyste vy a i vaše děťátko byli v bezpečí.
Je vyvolávaný porod rychlejší a bolestivější?
Intenzita bolesti a doba trvání porodu jsou opět velmi individuální. Pokud se zeptáte žen, které měly vyvolávaný porod, každá vám pravděpodobně popíše jiný zážitek. Některé ženy porodí krátce po vyvolání, u jiných to může trvat mnohem déle, a v některých případech může nakonec být nutný i císařský řez. Nikdy není možné s jistotou říci, jak dlouho samotný porod potrvá.
To platí i pro bolest – některé ženy vnímají vyvolaný porod jako bolestivější, protože kontrakce nenastupují pozvolna, jak tomu bývá u spontánního porodu. Při použití oxytocinu, tabletek nebo jiných metod vyvolání kontrakce mohou silné kontrakce přijít téměř okamžitě. Asi je lepší nespoléhat se na zkušenosti ostatních, ale důvěřovat svému tělu a věřit, že vše proběhne tak, jak má.
Přirozené vyvolání porodu
Pokud z nějakého důvodu chcete urychlit nástup porodu (např. přenášíte a chcete se vyhnout vyvolání v nemocnici) a zdravotní stav váš a vašeho dítěte není ohrožen, můžete zkusit vyvolat porod i přirozenými metodami. Vždy se ale poraďte s lékařem či porodní asistentkou a zamyslete se nad tím, zdali je dřívější porod opravdu nezbytný.
Určitě jste již slyšela mnoho tipů a metod, které podle některých maminek zaručeně fungují. Stejně jako každé těhotenství, i tyto rady jsou velmi individuální. A které to mohou být?
-
Chůze a pohyb: Lehké aktivity jako chůze, tanec a těhotenské cvičení (např. na míči), mohou přispět k dřívějšímu porodu. Gravitace může pomoci dítěti sestoupit do porodních cest a stimulovat kontrakce. Pohyb také pomáhá uvolnit napětí v těle a může podpořit vyvolání porodu.
-
Stimulace bradavek: Jemná stimulace bradavek může podpořit uvolňování oxytocinu, což je hormon, který vyvolává kontrakce.
-
Sex: Sexuální aktivita může pomoci vyvolat porod, jelikož sperma obsahuje již zmíněné prostaglandiny, které mohou změkčit děložní hrdlo. Orgasmus může také stimulovat kontrakce, které mohou přispět k nástupu porodu.
-
Bylinky a čaje: Některé bylinky, jako je maliník, jsou tradičně používány na podporu zralosti děložního hrdla. U některých žen mohou způsobit mírné kontrakce, ale je důležité být opatrná a konzultovat to s lékařem, protože některé bylinky mohou mít pro těhotenství nežádoucí účinky.
-
Bylinná napářka: Vaginální bylinná napářka pomáhá uvolnit svaly pánevního dna, prohřívá a připravuje porodní cesty na porod. Bylinnou napářku můžete provádět už doma od 38. týdne. Pokud by nedošlo k očekávanému vyvolání porodu, přinejmenším si teplem a harmonizující vůní zpříjemníte poslední chvíle těhotenství, uvolníte se a zmírnítě případný strach z porodu. Směsy pro bylinnou napářku naleznete ZDE.
-
Různé techniky relaxace: Relaxace a celkové uvolnění, například masáže, teplé koupele nebo techniky hlubokého dýchání, mohou pomoci zmírnit napětí a podpořit nástup porodu.
-
Kořeněná jídla: Zde už se ovšem dostáváme do vyloženě "babských rad". Některé maminky by vám odpřísáhly, že kořeněná jídla mají pozitivní vliv na urychlení procesu. Koření, jako je chilli, zázvor, nebo kumin mohou zvýšit prokrvení, rozpohybovat střeva a uvolnit svaly. Toto tvrzení však nění vědecky podloženo a v každém případě to není dobré s žádným kořením přehánět a na tuto metodu spoléhat. Místo dřívějšího porodu by se mohly dostavit spíše zažívací obtíže :)
- Co se týče rad, jako je např. pití sklenky alkoholu, užívání ricinového oleje, umývání oken nebo běhání po schodech, doporučuji se řídit především svým vlastním rozumem. Některé z těchto "rad" mohou mít na vaše zdraví a zdraví vašeho miminka opačný účinek, než jaký byste očekávala. Buďte opatrná a raději se poraďte s odborníkem. Také je dobré si položit otázku, zda je opravdu nutné spěchat s vyvoláním porodu. Vaše a zdraví vašeho miminka je na prvním místě!
Pokud vás k vyvolání porodu netlačí zdravotní stav, zkuste naopak zpomalit a užít si poslední chvíle, kdy jste s miminkem takto propojeni. Pokud se děťátku stále ještě nechce na svět, pravděpodobně k tomu má nějaký důvod. I kdyby jen ten, že je mu u vás prostě tak dobře..
Přeji láskyplný a přirozený porod bez komplikací.
Štěpánka