Zboží skladem odesíláme do dvou pracovních dnů

První hodiny po porodu: Co mě čeká?

První hodiny po porodu jsou pro každou ženu a její novorozené miminko plné emocí, lásky a zároveň i náročných okamžiků. Porod je fyzicky i psychicky často velmi vyčerpávající, ale zároveň je to jedinečný začátek nové životní etapy pro celou rodinu. Co se ale děje s matkou a miminkem bezprostředně po porodu a co všechno můžete očekávat během pobytu v porodnici?

 

1. První kontakt s miminkem

Jedním z nejkrásnějších momentů po porodu je první kontakt s miminkem, tzv. bonding, kdy je miminko ihned po porodu položeno matce na hrudník. Tento okamžik je zásadní pro začátek jejich vztahu a psychický vývoj dítěte, protože vytváří silné emocionální pouto. Bonding probíhá jak po vaginálním porodu, tak i po císařském řezu, i když v druhém případě to může být složitější. Více o bondingu si můžete přečíst ZDE

Během chvíle, kdy si budete užívat první společný okamžik s miminkem, čeká lékař či porodní asistentka také na porod placenty, což se většinou podaří do 30 minut, spíše i dříve. Následně vám budou ošetřena i případná poranění, která vznikla při porodu. Zároveň se také čeká na dotepání pupečníku. Lékař by měl počkat, až pupečník přestane pulzovat, a následně jej on nebo váš doprovod přestřihne. Během bondingu často dochází i k prvnímu přisátí miminka, s čímž vám většinou pomůže zravotní sestra. Není však pravidlem, že k přisátí dojde. Je úplně v pořádku, když se na vás bude děťátko pouze dívat, užívat si vaši blízkost a kojit začnete až v příštích hodinách.

Následně je miminko je zváženo a změřeno, což je součástí jeho prvního zdravotního vyšetření. Je dobré vědět, že není nutné novorozence ihned po porodu koupat. Naopak, vrstva mázku je pro něj během prvních dnů velice prospěšná. Mázek, který pokrývá miminko, zajišťuje citlivé pokožce ochrannou bariéru a hydrataci. Pokud je na novorozenci ponechán a následně vstřebán, podporuje tak i jeho obranyschopnost. Dle doporučení WHO by proto mělo být miminko pouze osušeno plenou a první koupel by měla být provedena nejdříve po 24 hodinách od porodu.

Většinou vám poté, co proběhnou výše zmíněné kroky a je zkontrolován zdravotní stav váš i miminka, porodní asistentka pomůže do sprchy, kde se alepoň trochu opláchnete. Následně zůstáváte spolu s miminkem a doprovodem ještě cca 2 hodiny na porodním pokoji/sále, kde si můžete navzájem užívat jeden druhého, případně i doplnit energii nějakou dobrou svačinou :)

 

2. Převoz na pokoj šestinedělí

Po stabilizaci stavu maminky je čas na převoz na pokoj oddělení šestinedělí. Může s vámi jít doprovod, a to i v případě, že jste po císařském řezu. Maminky jsou většinou převáženy na kolečkovém křesle či přímo na posteli. V tuto chvíli je na vás, abyste rozhodla, zda chcete mít miminko ihned stále u sebe, nebo zda si chcete odpočinout a nechat ho na chvíli pod dohledem sester. Pokud porodíte císařským řezem, je běžná praxe, že mají sestry automaticky miminko první den/dny u sebe a přivážejí vám ho na kojení. To samozřejmě záleží také na konkrétní porodnici a na vašem zdravotním stavu.

Ve většině nemocnic si můžete vybrat, zda chcete na standartní pokoj, který je většinou dvoulůžkový, anebo na nadstandart. Ten máte sama pro sebe, ale ve většině případech bohužel uslyšíte, že jsou nadstandartní pokoje pro omezenou kapacitu bohužel už obsazené. Na každém pokoji však budete mít plnou podporu zdravotních sester, které jsou tu pro vás k dispozici. Ať už jde o pomoc při kojení, zmírnění bolesti nebo cokoliv jiného, co vás bude po porodu tížit. 

"Spánek" - Může se zdát, že na oddělení šestinedělí budete minimálně tři dny spolu s miminkem jen odpočívat. Tady by vám mnoho maminek nejspíš potvrdilo, že realita je bohužel malinko jiná. Vlivem hormonů a celkové euforie z toho ohromného zážitku se vám pravděpodobně nebude chtít vůbec spát (i několik dní), a to i přesto, že budete naprosto vyčerpaná. Ovšem tak jako vše okolo porodu, i tohle je naprosto individuální, a třeba budete patřit k té skupince, co prospí hned první noc :). Kromě toho se na pokojích přes den neustále točí zdravotní personál (sestry z gynekologie, lékaři, dětské sestry, vizity, návštěvy apod) a večer, když by se mohlo zdát že už to bude klidnější, se zase špatně spí miminkům, která si zvykají na nové prostředí. 

 

3. Co se děje s tělem po porodu?

  • Zavinování dělohy: Po porodu se začíná děloha postupně vracet na svou původní velikost, což může být provázeno bolestí. Některé maminky to skoro necítí, jiné to přirovnávají k slabším kontrakcím. Během kojení můžete zavinování cítit díky oxytocinu intenzivněji, což je v pořádku. Zavinování dělohy obvykle začíná hned po porodu a trvá až dva týdny. Zavinování můžete podpořit několika způsoby:

    • Kojení - kvůli již zmiňovanému oxytocinu, který ovlivňuje kontrakce.

    • Tlak na břicho - pokud nejste po císařském řezu a váš zdravotní stav to dovolí, můžezte polehávat na břiše. Stejně tak si při mazlení můžete pokládat na břicho miminko. Na trhu jsou také různé stahovací pásy, zde bych ovšem dala přednost spíše rebozu, což je ručně tkaný šál/šátek (podobný nosícím šátkům), do kterého si břicho zabalíte. V pozdějších dnech ho můžete využít třeba při bolestivé menstruaci nebo na nošení miminka.

    • Masáže - zavinování můžete podpořit i citlivou masáží břicha. Doporučuji se v nemocnici poradit přímo se setřičkami, jak takovou masáž provádět. Pro jemnou olejovou masáž můžete zvolit i  Olej po porodu od Nobilis Tilia, který nejen že podpoří zavinování, ale také svým aroma navodí pocit klidu a sebejistoty.

    • Bylinky - pro rychlejší zavinování bývají doporučovány čaje z maliníku a kontryhelu.

  • Očistky: Při zavinování se děloha také čistí a žena krvácí o něco více, než při běžné menstruaci. V tomto případě se tomu říká očistky. Je to přirozený proces, kdy tělo odstraňuje zbytky tkání a krve. Proto je na každém seznamu věcí do porodnice několik balení porodnických vložek a jednorázových kalhotek. Je důležité dbát na důkladnou hygienu a ideálně používat sprchu (příp. intimní spršku) po každém použití toalety, abyste předešla infekci a lépe se hojila poporodní poranění. Hojení můžete podpořit několika přípravky, které jsou určeny právě pro toto období. Pokud byste se chtěla dozvědět více o péči o poporodní poranění, mrkněte na tento článek. Správné zavinování dělohy, odcházení očistků a hojení po porodu vám budou na od. šestinědělí každý den kontrolovat lékaři.

  • Spuštění laktace: Laktace (tvorba mateřského mléka) se obvykle spustí během několika hodin až dní po porodu. Prvních pár dní se tvoří kolostrum, což je hustá, žlutá tekutina, která obsahuje cenné protilátky a je pro novorozence ideální. Zde se zkuste obrnit trpělivostí, protože začátky kojení mohou být někdy náročné. Doporučuji před prvním kojením poprosit o asistenci sestru či laktační poradkyni, která vám ukáže, která poloha kojení je pro vás a vaše miminko vhodná. Můžete tak předejít bolavým a poškozeným bradavkám a ušetři si tak spoutu bolesti i nervů. Mléko se každé mamince tvoří jinak, obvykle se vám však prsa "nalijí" zhruba druhý den po porodu. To může být zpočátku velmi nepříjemné. Miminko tolik mléka zpravidla ještě nevypije a prsa vás mohou velmi bolet a tvrdnout. I zde je třeba trpělivost, tento stav se po pár dnech upraví. Do té doby můžete chladit prsa studenými obklady (úplně postačí namočená látková plena) a v případě tvrdnutí odstříkávat (nadbytek mléka můžete nabídnout personálu pro jiná miminka). Miminko určitě přikládejte dle jeho potřeby, i když se vám to bude zdát moc časté, a nedbejte na (dnes snad již nepoužívané) rady, že by miminko mělo jíst po třech hodinách.

  • Emoce:  Po porodu není výjmečné, že se maminka cítí emocionálně vyčerpaná nebo dokonce smutná. Kolísání hormonů, únava a stres mohou vést k tzv. baby blues/poporodní blues, což je běžný stav, kdy je žena plačtivá, podrážděna a úzkostlivá, ale který obvykle ustoupí během několika dní. Nicméně pokud se pocit smutku nebo úzkosti nelepší nebo se zhoršuje, nestyďte se požádat o pomoc. Je důležité o svých pocitech mluvit a požádat o podporu, ať už od partnera, rodiny nebo odborníků, čímž můžete předejít rozvinutí laktační psychózy. První hodiny po porodu jsou tedy nejen fyzicky náročné, ale i emocionálně silné. Každá maminka prochází tímto obdobím jinak, ale vše je součástí krásného a jedinečného začátku mateřství.

 

Tak jako je každý porod jedinečný, prožívá každá maminka i období krátce po porodu jinak. Je důležité si uvědomit, že vše nové teprve začíná, a i když toto období může být plné výzev a náročných chvil, krásné okamžiky s vaším novorozeným miminkem vám všechny těžkosti více než vynahradí.

Přeji vám hodně štěstí a ať je váš pobyt v porodnici i následná péče o miminko naplněn láskou a radostí!

 

Štěpánka