Novinky
Pokud jse zajímáte o to, jaký může být průběh vašeho porodu, nejspíše jste už slyšela o hypnoporodu. Pokud vás napadla myšlenka, že jde o nějaký magický „trans“ nebo hypnotické ovládání mysli, pokusím se tuto metodu osvětlit podrobněji. Hypnoporod, jak ho popisuje Marie F. Mongan ve stejnojmenné knize, není o tom, že by byla žena uvedena do stavu transu. Naopak, hypnoporod je o plné kontrole nad vlastními emocemi, tělem a myslí, což vede k porodu, který je méně stresující, přirozenější a v naprosté většine i s nižší intenzitou bolesti. Tento přístup ukazuje, že porod může být krásným a silným zážitkem, který je plně pod kontrolou ženy.
Co tedy je hypnoporod?
Podstatou hypnoporodu je využití relaxačních a mentálních technik, díky kterým můžete prožít porod s menším stresem, méně bolestí a celkově s větší pohodou. Hypnoporod je založen na víře v přirozenou schopnost ženského těla rodit a na důvěře v to, že každá žena má v sobě schopnost zvládnout porod s klidem a bez zbytečného strachu.
Hypnoporod není o „vypnutí“ vědomí nebo ztrátě kontroly. Naopak, jde o techniky soustředění, pozitivního myšlení a relaxace, které pomáhají ženám udržet si vědomí a klid v průběhu celého porodu. Hypnoporod vám umožní prožít porod s vědomím, soustředěním a uvolněním, nikoli pod vlivem nějaké vnější síly.
Jak hypnoporod funguje?
Hypnoporod je kombinací několika technik, které byly vyvinuty za účelem snížení stresu a úzkosti, což má pozitivní vliv na samotný porodní proces. Zde je několik klíčových aspektů, které tvoří základ hypnoporodu:
Relaxace a uvolnění
Jedním z největších faktorů ovlivňujících průběh porodu je napětí a stres, které se mohou přenášet do těla a negativně ovlivnit vnímání bolesti. Relaxace je tedy základní technikou hypnoporodu. Když je žena uvolněná, její tělo je schopné reagovat na kontrakce hladce a bez odporu, což může zmírnit intenzitu bolesti a urychlit tak porodní proces. Mimo to také zvyšuje tělesnou i psychickou pohodu.
Kontrola dechu
Velmi důležitým nástrojem je vědomé dýchání. Dechová cvičení jsou klíčová pro dosažení relaxace, ale i pro podporu těla během porodu. Při správném dýchání se tělo uvolní a kontrakce jsou vnímány jako něco přirozeného a jako něco, co lze zvládnout. Kontrola dechu pomáhá nejen udržet klid, ale také zlepšuje prokrvení a okysličení těla, což přispívá k celkově hladšímu průběhu porodu.
Pozitivní afirmace
Mongan v knize uvádí, že jedním z důležitých kroků v přípravě na hypnoporod je změna myšlení. Porod bychom neměli vnímat jako jako něco strašného, ale naopak jako přirozenou a pozitivní součást života. Afirmace jsou pozitivní výroky, které si žena opakuje, aby podpořila své sebevědomí a celkový přístup k porodu. Takovými afirmacemi mohou být například: „Jsem silná a schopná“, „Moje tělo ví, co dělá“ nebo „Každá kontrakce mě přivádí blíže k mému dítěti“. Pozitivní afirmace pomáhají ženám zbavit se strachu a připravit mysl na průběh porodu s větší důvěrou.
Vizualizace
Další zmiňovanou technikou je vizualizace. Můžete si představovat, jak hladce probíhá každá fáze porodu. Neznamená to však, že byste měla ingnorovat bolest, ale přijmout ji a vědomě zpracovat. Pomocí pozitivní představivosti si můžete vytvořit obraz „ideálního“ porodu, který vám dává klid a sílu.
Mezi další aspekty patří také důvěra v tělo a přirozený porod, podpora partnera, příprava na porodní prostředí, snížení potřeby léků a vnímání porodu jako pozitivní a posilující zážitek.
TECHNIKY HYPNOPORODU LZE VYUŽÍT JAK PŘI PORODU V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ, TAK BĚHEM PORODU V PORODNICI. Důležité je především to, abyste se v daném prostředí cítila dobře a v bezpečí, a abyste cítila podporu od lidí, kteří budou v tento okamžik s vámi.
Hypnoporod NENÍ hypnóza!
Název „hypnoporod“ svádí k myšlence, že se jedná o porod, kdy je žena zhypnotizována. Hypnoporod ale není hypnóza v tradičním slova smyslu. Jak Mongan ve své knize mnohokrát upozorňuje, hypnoporod není o tom, že by byla žena „vypnutá“ nebo „ovládaná“ někým jiným. Je to metoda, která se zaměřuje na vědomou kontrolu nad tělem i myslí, což znamená, že žena zůstává při plném vědomí a má neustále plnou kontrolu nad svými reakcemi na kontrakce a samotný porod.
Když se používá slovo „hypno“, odkazuje to spíše na soubor technik, které napomáhají ženám zůstat soustředěné, uvolněné a schopné reagovat na porodní proces s větším klidem. Cílem není vyvolání transu, ale spíše trénink mysli k tomu, jak se vypořádat s náročnými okamžiky, které porod mnohdy přináší.
Podle Marie F. Mongan a její metody hypnoporodu jsou hlavními výhodami této techniky snížení bolesti, urychlení porodního procesu, větší kontrola nad situací a silný posilující zážitek.
Kde získat více informací a jak se na hypnoporod připravit?
Na hypnoporod vás v České republice připraví mnoho zkušených lektorek, a to především prostřednictvím kurzů, které můžete absolvovat i s svým partnerem.
- Předporodní kurzy hypnoporodu nabízí specializovaný předporodní vzdělávací program JEMNÉ ZROZENÍ. Na jejich webových stránkách www.jemnezrozeni.cz naleznete o kurzech a podrobné informace.
- Kurzy zaměřující se na hypnoporod a další užitečné informace naleznete také na stránkách www.porodjekrasny.cz.
- Připravit se na hypnoporod můžete také s lektorkou Michaelou Klementovou - www.hypno-porod.cz.
- Stejně tak je i mnoho dul a porodních asistentek, které využívají hypnoporod ve své praxi a mohou vás na něj individuálně připravit během těhotenství.
- Pokud si stále nejste jistá, zdali jít touto cestou a případně absolvovat kurz, můžete si přečíst knihu od již zmiňované Marie F. Mongan - Hypnoporod a doplnit si tak potřebné informace.
Ať už se rozhodnete jít k porodu jakoukoliv cestou, přeji vám spoustu sil a nezapomenutelný zážitek v tom nejlepším slova smyslu :)
Štěpánka
zdroj: Mongan, M. F. (2010). Hypnoporod
Pokud čekáte miminko, určitě už tušíte, že vás vedle chystání výbavičky a těšení se na nově příchozí miminko čeká také spousta praktického zařizování. Do toho spadá i zajištění finanční situace po porodu, se kterou nám u nás naštěstí (pouze do jisté míry) pomáhá stát. Na co ale vlastně máte nárok? A co to znamená „být na mateřské“?
Mateřskou většina lidí označuje dobu, kdy je maminka s malým dítětem doma. Zároveň je to ale také období, kdy žena na čas opouští zaměstnání, aby se mohla připravit na porod a těšit se z miminka. Právě tato varianta, kdy žena několik týdnů před termínem porodu skončí v práci a následně si užívá první měsíce miminka, se správně nazývá mateřská dovolená. Na druhou stranu rodičovská dovolená je čas, kdy pečujete o své dítě a zároveň pobíráte rodičovský příspěvek. Dalším z rozdílů je ten, že výše dávky během mateřské je u každé maminky stanovena jinak a odvíjí se podle jejího dosavadního platu. Celková výše rodičovského příspěvku je ale pro každého stejná, pouze se může lišit měsíčně vyplacená částka (dle počtu měsíců, kdy plánujete být s dítětem doma). Dalším pojmem, který se točí kolem tohoto tématu, je porodné, což je jednorázový příspěvek pro rodiny, které nemají dostačující příjem.
Více o mateřské, rodičovské a porodném:
Mateřská - peněžitá pomoc v mateřství (PPM)
Peněžitá pomoc v mateřství, kterou maminka pobírá během mateřské dovolené, je jednou z dávek s nemocenského pojištění. Celkem je vyplácena 28 týdnů (v případě vícerčat 37 týdnů) a nastoupit na ni můžete šest nebo osm týdnů před termínem porodu. Právě placené nemocenské pojištění je jednou z podmínek pro nárok na PPM. Jste-li zaměstnaná, platí vám nemocenské pojištění zaměstnavatel. V případě, že jste podnikatelka (OSVČ), je třeba, abyste si toho pojištění platila sama. Pozor - neplést si nemocenské pojištění se zdravotním pojištěním. Nemocenské je u OSVČ, na rozdíl od zdravotního pojištění, stále dobrovolné. Nemocenské pojištění musí být odváděno v době nástupu na mateřskou dovolenou, nebo musí trvat ochranná lhůta z ukončeného nemocenského pojištění (v případě, že jste ukončila pracovní poměr před porodem).
Druhou podmínkou je, být nemocensky pojištěna alespoň 270 dní (cca devět měsíců) během posledních dvou let. Těchto 270 dní není nutné splnit u jednoho zaměstnavatele, ale je možné dny nemocenského pojištění sečíst z vícero zaměstnání. U OSVČ je to opět trochu jinak. Také je zde podmínka plnění nemocenského pojištění minimálně 270 dní, ale z toho 180 dní musí být splněno v období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou.
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vám vystaví váš ošetřující gynekolog, který potvrdí předpokládaný termín porodu. Vy ji následně předáte svému zaměstnavateli, který ji předá okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud jste OSVČ a splňujete podmínky nemocenského pojištění, žádost předkládáte přímo na OSSZ. Výše PPM je 70% z denního vyměřovacího základu za posledních dvanáct kalendářních měsíců.
Pokud jste před termínem porodu nebyla zaměstnaná, nebo nesplňujete výše zmíněné podmínky, nárok na PPM bohužel nemáte a čerpat můžete až rodičovský příspěvek, na který má právo vždy jeden z rodičů (více o rodičovském příspěvku níže).
Rodičovský příspěvek
Doba, kdy rodič pobírá rodičovský příspěvek, je často označována jako mateřská dovolená. Na rodičovskou ale nastupujete právě po výše zmíněné mateřské dovolené, máte-li na ni nárok. Pokud na PPM nárok nemáte, o rodičovský příspěvek můžete žádat ode dne narození vašeho dítěte.
Rodičovský příspěvek je dávkou pro jednoho z rodičů, který celodenně a řádně pečuje o dítě. Od roku 2024 je výše rodičovského příspěvku 350 000 Kč (u vícerčat až 525 000 Kč.). U dětí narozených do konce roku 2023 je to 300 000 Kč. Výši měsíční částky si může zvolit sám rodič, do jisté míry je ovšem ovlivněna výší vašeho denního vyměřovacího základu, díky kterému vám byla stanovena předchozí peněžitá pomoc v mateřství (mateřská). Pokud jste na PPM nedosáhla, výše vašeho měsíčního příspěvku může být maximálně 13 000 Kč. Výši měsíčně vyplácené částky můžete měnit jednou za tři měsíce.
Maximální věk dítěte pro vyčerpání příspěvku je od roku 2024 nově stanoven na tři roky. Pro děti narozené do 31.12.2023 je maximální hranice čtyři roky.
Žádat o rodičovský příspěvek můžete ode dne narození vašeho dítěte. V případě, že pobíráte PPM (mateřská) a požádáte o rodičovský příspěvek ve čtvrtém měsíci dítěte, naváže vám příspěvek plynule na PPM. Žádat můžete osobně na Úřadu práce, nebo můžete žádost poslat poštou či přes datovou schránku. Pohodlný způsob podání žádosti je také přes klientskou zónu Jenda, kde zle po ověření identity žádost jednoduše vyplnit.
Porodné
Porodné je jednorázová dávka pro rodiny s nižším příjmem, která je vyplácena na náklady související s porodem a narozením dítěte. Žádat o porodné lze pouze u narození prvního a druhého dítěte. Výše dávky je neměnná. U prvního dítěte činí 13 000 Kč a u druhého 10 000 Kč. Pokud se vám narodí dvojčátka, dostáváte obě částky naráz.
To, jestli na porodné máte nárok, záleží na výši čistého příjmu rodiny. „Rozhodný (čistý) příjem rodiny v kalendářním čtvrtletí před narozením nebo převzetím dítěte musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny “ (mpsv.cz). Informace o výši životního minima a kalkulačku pro zjištění, zdali na porodné máte nárok, naleznete zde. O porodné můžete žádat až jeden rok zpětně. Výše uvedené podmínky ovšem musí být splněny k datu narození vašeho dítěte.
Žádat o porodné můžete opět online na stránkách MPSV. Veškeré informace o dokladech, které k žádosti potřebujete, naleznete zde. Pokud vyřízení žádosti chcete provést osobně, stačí navštívit příslušné pracoviště Úřadu práce (dle trvalého bydliště).
Pro více podrobnějších informacích o jednotlivých příspěvcích můžete navštívit tyto stránky:
- Peněžitá pomoc v mateřství: https://www.cssz.cz/penezita-pomoc-v-materstvi
- Rodičovský příspěvek: https://www.mpsv.cz/-/rodicovsky-prispevek
- Porodné: https://www.uradprace.cz/porodne
Pokud si i nadále nejste úplně jistá, zda na jednotlivé příspěvky máte nárok, nebo nevíte, jakým způsobem podat žádost, určitě se nebojte navštívit pracoviště Okresní správy sociálního zabezpečení (pro PPM) či Úřadu práce. Doporučuji si ale dopředu sjednat termín.
Přeji hodně štěstí a energie nejen pro vyřizování žádostí :)
Štěpánka
Možná jste se při hledání informací, co vše mít připraveno k porodu a jak takový porod vlastně bude probíhat, setkala s pojmem porodní přání nebo porodní plán. Co to ale vlastně je a jaký má porodní plán význam a váhu u porodu?
Dalo by se říci, že porodní plán je soupis přání a požadavků na průběh porodu, který si sama sestavíte dle svých vlastních potřeb, představ a přání. Obsah plánu je dobré taky předem prokonzultovat s porodní asistentkou či s vaším gynekologem. Takovýto soupis si při příjmu do nemocnice převezme zdravotní personál (lékař, porodní asistentka, zdr. sestra) a následně by se podle něj měl řídit. Takovouto představu má mnoho budoucích maminek. Nastává ovšem otázka, zdali je vůbec nutné porodní plán s sebou do porodnice brát a zda vůbec narazíte na personál, který bude ochoten takovýto plán respektovat.
Ze své vlastní zkušenosti si troufám říci, že porodní plán nutný není. V dnešní době je již přístup k rodičkám naprosto odlišný, než tomu bylo například před třiceti lety. Veškeré postupy, zásahy a opatření jsou dnes již s maminkou probírány (alespoň by tak tomu být mělo) a předem vyslovená přání ze strany maminky jsou respektována. Na druhou stranu, vím, že ne vždy tomu tak je. Může se stát, že se o vaše přání personál starat nebude a tím pádem ho už vůbec nebude zajímat nějaký porodní plán a takzvaně si pojede po svém. Proto je dobré nemocnici, kterou jste si vybrala pro svůj porod, navštívit, případně kontaktovat a s tamním personálem prokonzultovat vše, co o průběhu a možnostech porodu potřebujete vědět. Třeba i to, jak nahlížejí na maminčina porodní přání.
I přes to, že si myslím, že porodní plán není nutností, v žádném případě tím nechci říci, abyste veškeré rozhodování o průběhu porodu nechala na lékaři/porodní asistentce. Není-li váš stav a stav vašeho dítěte v ohrožení, mnoho věcí (porodní poloha, tlumení bolesti, nástřih hráze apod.) si můžete rozhodnout sama a každý zákrok by měl být proveden pouze s vaším informovaným souhlasem. Ať už se tedy rozhodnete vzít si s sebou do porodnice porodní plán či nikoliv, je určitě žádoucí mít dopředu alespoň nějakou představu o tom, jak může porod probíhat a jaké možnosti by vyhovovaly vám samotné. Možná vám to i pomůže jít k porodu s větším klidem a jistotou. Zároveň však, prosím, myslete i na to, že lékaři a porodní asistentky mají mnoho zkušeností a že i jejich cílem je spokojená maminka a zdravé a spokojené miminko.
Co takový porodní plán může obsahovat?
- doprovod u porodu (manžel, přítel, kamarádka, PA, ...)
- dodržení přirozeného porodu s minimem zásahů
- tlumení porodních bolestí léky (ano/ne, typ)
- klyzma - ano/ne
- konzumace jídla a pití
- možnost chůze a úlevových poloh během 1. doby porodní
- využití sprchy/vany
- aromaterapie, hudba, masáže, tlumené světlo, porodní pomůcky
- využití profesionálního fotografa
- vyšetření za přítomnosti studentů - ano/ne
- možnost výběru polohy při porodu
- tlačení podle sebe či podle instrukcí
- nástřih hráze (epiziotimie) - vůbec/dle potřeby/preventivně
- přiložení dítěte na matku či otce v případě nutnosti císařského řezu
- bonding - kontakt kůže na kůži bezprostředně po porodu
- pupeční šňůra - přestřižení partnerem, dotepání
- vážení a měření miminka hned po porodu - ano/ne
- lze dodat i požadavky pro pobyt na oddělení šestinedělí (kojení, dokrmování, koupání, nadstandartní pokoj, apod.)
Uvedený seznam je pro vaši představu o tom, co vše lze zahrnout do vašeho přání. Co do porodního plánu uvedete, je jen a jen na vás. Při sestavování porodního plánu můžete být i mnohem konkrétnější a nebo můžete využít i několika vzorových porodních plánů, které lze najít na internetu.
Přeji vám, aby váš porod proběhl co nejvíce dle vašich představ (nebo ještě lépe!) a aby pro vás byl nezapomenutelným zážitkem v tom nejlepším slova smyslu.
Štěpánka
Zásady práce s vašimi údaji
Jsme společnost Štěpánka Hloušová, IČO: 21316724, se sídlem Rybníček 16, 582 82 Rybníček.
Provozujeme e-shop na webových stránkách www.kporodu.cz.
Pro poskytování prodeje zboží a provoz našich webových stránek zpracováváme některé osobní údaje.
Zpracování osobních údajů upravuje zejména nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických sobo v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) („GDPR“)
I. Zpracování osobních údajů
A. Zpracování osobních údajů v případě použití kontaktního formuláře
Pokud poptáváte naše produkty a služby, budeme pracovat s vašimi kontaktními údaji, které nám sdělíte, hlavně prostřednictvím poptávkového formuláře. Jsou to: jméno a příjmení, e-mailová adresa, fakturační adresa, telefonní číslo.
Z jakého důvodu?
Kontaktujeme vás přes ně pro další domluvu ohledně zboží.
Na základě jakého právního důvodu?
Jedná se o zpracování na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) GDPR – jednání o smlouvě, resp. provedení opatření před uzavřením smlouvy na vaši žádost.
Jak dlouho budeme osobní údaje zpracovávat?
Pokud nenavážeme další spolupráci, vaše data budeme zpracovávat nejdéle 10 let od naší poslední komunikace.
B. Zpracování osobních údajů v případě nákupu
Pokud u nás nakoupíte, budeme pracovat s údaji, které nám vyplníte. Jsou to hlavně fakturační údaje: jméno, příjmení, adresa, e-mail, telefonní číslo.
Z jakého důvodu?
Osobní údaje potřebujeme zpracovat, abychom splnili naši smlouvu – dodali vám naše zboží. Přes kontaktní údaje s vámi budeme také komunikovat ohledně stavu vaší objednávky, případně ohledně reklamací nebo vašich dotazů.
Osobní údaje budeme dále zpracovávat pro splnění našich povinností, které nám plynou ze zákona (hlavně pro účetní a daňové účely, případně pro vyřízení reklamací.
Na základě jakého právního důvodu osobní údaje zpracováváme?
Jedná se o zpracování na základě čl. 6 odst. 1 písm. b) GDPR – plnění smlouvy a čl. 6 odst. 1 písm. c) GDPR – plnění naší právní povinnosti.
Jak dlouho budeme osobní údaje zpracovávat?
Po dobu plnění naší služby a poté 10 let od posledního poskytnutí takové služby nebo dodání zboží.
C. Newslettery (obchodní sdělení)
Pokud jste nakupující zákazník a nezakázali jste nám toři nákupu, použijeme vaši e-mailovou adresu pro rozesílku našich novinek.
Na základě jakého právního důvodu?
Umožňuje nám to ust. § 7 odst. 3 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, pokud jste nám to při nákupu nezakázali.
Jak dlouho budeme osobní údaje zpracovávat?
Jeden rok od vašeho posledního nákupu. Z rozesílky se můžete kdykoliv odhlásit prostřednictvím e-mailu nebo nás kontaktujte na e-mailu: info@kporodu.cz.
II. Kdo se k datům dostane?
Vaše data zůstanou u nás. Přesto pro nás pracují některé společnosti nebo jiné osoby, které se k datům dostanou proto, že nám pomáhají s chodem našeho e-shopu. Jsou to:
- provozovatel e-shopové platformy Shoptet (společnost Shoptet a.s., se sídlem Dvořeckého 628/8, Břevnov, 169 00, Praha 6, IČ 289 35 675, společnost je zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl B vložka 25 395)
- přepravní služba PPL, Česká pošta a přepravně technologická společnost Zásilkovna
Osobní údaje zpracováváme pouze na území Evropské unie.
III. Co byste dál měli vědět
V naší společnosti nemámemenovaného pověřence pro ochranu osobních údajů.
V naší společnosti nedochází rozhodování na základě automatického zpracování či profilování.
Pokud byste měli k osobním údajům otázky, kontaktujte nás na e-mailové adrese info@kporodu.cz, nebo zavolejte na tel. č. +420 739 934 162.
IV. Používání souborů cookies
Cookies jsou textové soubory obsahující malé množství informací, které se při návštěvě našich webových stránek stahují do Vašeho zařízení. Soubory cookies se následně při každé další návštěvě odesílají zpět na webovou stránku nebo jinou webovou stránku, která je rozpozná.
Soubory cookies plní různé úlohy, například umožňují efektivní navigaci mezi webovými stránkami, zapamatování si Vašich preferencí a celkově zlepšují zkušenost uživatele. Dokážou také zajistit, aby reklamy zobrazované on-line byly lépe přizpůsobené Vaší osobě a Vaším zájmům.
Na webových stránkách používáme následující cookies:
- Nezbytné cookies: jsou zapotřebí k provozu webových stránek, umožňují například přihlásit se do zabezpečených částí stránek a další základní funkčnosti stránek. Tato kategorie cookies se nedá zakázat.
- Analytické/statistické cookies: umožňují nám například rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak naši návštěvníci používají webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto soubory spouštíme pouze s Vaším předchozím souhlasem.
- Reklamní cookies: používají se ke sledování preferencí a umožňují zobrazit reklamu a další obsah, které nejlépe odpovídají vašemu zájmu a online chování. Tyto soubory spouštíme pouze s Vaším předchozím souhlasem.
Upozorňujeme, že třetí strany (včetně např. poskytovatelů externích služeb) mohou rovněž používat cookies a/nebo přistupovat k údajům shromažďovaným cookies na webových stránkách.
Další informace o cookies a jejich aktuální seznam naleznete prostřednictvím jednotlivých internetových prohlížečů, nejčastěji v položce Nástroje pro vývojáře.
Souhlas může být vyjádřen prostřednictvím zaškrtávacího políčka obsaženého v tzv. cookie liště. Soubory cookies můžete i následně v nastavení svého internetového prohlížeče odmítnout, nebo si nastavit užívání jen některých.
Další informace o správě cookies v jednotlivých prohlížečích naleznete na následujících odkazech:
- Internet Explorer - https://support.microsoft.com/cs-cz/help/17442/windows-internet-explorer-delete-manage-cookies
- Google Chrome - https://support.google.com/chrome/answer/95647?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=cs
- Firefox - https://support.mozilla.org/cs/kb/povoleni-zakazani-cookies
- Safari - https://support.apple.com/cs-cz/guide/safari/sfri11471/mac
- Opera - https://help.opera.com/cs/latest/security-and-privacy/
- Microsoft Edge - https://docs.microsoft.com/cs-cz/sccm/compliance/deploy-use/browser-profiles
V. Vaše práva v souvislosti se zpracováním osobních údajů
Nařízení GDPR vám dává mimo jiné právo obrátit se na nás a chtít informace, jaké vaše osobní údaje zpracováváme, vyžádat si u nás přístup k těmto údajům a nechat je aktualizovat nebo opravit, popřípadě požadovat omezení zpracování, můžete požadovat kopii zpracovávaných osobních údajů, požadovat po nás v určitých situacích výmaz osobních údajů a v určitých případech máte právo na jejich přenositelnost. Proti zpracování na základě oprávněného zájmu lze vznést námitku.
Pokud si myslíte, že s daty nenakládáme správně, máte právo podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů, případně se se svými nároky obrátit na soud.
Tyto podmínky jsou účinné od 21.05.2024
Aromaterapie je holistická terapeutická metoda, která nabízí široké spektrum využití. V období těhotenství a porodu, kdy v ženském těle probíhá mnoho změn a při obtížích si nemůže pomoci běžnými cestami, nabízí aromaterapie jemnou péči. I přes to, že se jedná o přírodní metodu, musíme volit vhodné éterické oleje a způsob ošetření.
V prvním trimestru se éterickým olejům vyhýbáme. Pokud ale žena trpí nevolnostmi, nabízí aromaterapie efektivní pomoc. Inhalace bergamotu, mandarinky, grepu, citronu, nebo případně i zázvoru může ženě ulevit od nevolnosti a s potížemi se zažíváním. Tyto oleje nabízí podporu i při celkové únavě a vyčerpání. Inhalujeme vždy z difuzéru, nebo z inhalační tyčinky. Volíme pouze takové oleje, které nám voní.
Ve druhém a třetím trimestru si již můžeme dovolit využívat aromaterapii více. S vysokým tlakem dokáže pomoci levandule. Pro navození pocitu bezpečí může těhotná žena zvolit růži. Pro těhotné ženy může být velice příjemná jemná aroma masáž šíje a nohou. Do 30 ml mandlového rostlinného oleje nakapeme celkem 6 kapek kombinace oblíbených EO, které jsou zmíněny výše. Taková směs pečuje o namáhanou pokožku a dopřává potřebné uvolnění.
Po celou dobu těhotenství je vhodné využívat hydroláty, které krásně voní, mají podobné účinky jako éterické oleje, ale jsou bez kontraindikací. S nevolností pomůže například hydrolát z máty nebo jedle, velice nápomocný je i hydrolát z heřmánku, levandule a růže.
Ani v tašce do porodnice by hydrolát neměl chybět, obzvlášť růže nabízí ženě emoční podporu a péči. Obecně však platí, že co nám voní, je pro nás vhodné. Efektivně podpoří i inhalační tyčinka, nebo masážní olej na podporu porodu. Do 30 ml oblíbeného rostlinného oleje nakapejte celkem 9 kapek kombinace jasmínu, šalvěje muškátové a růže. Pokud vám některý olej nevoní, zvolte místo něj jiný oblíbený olej, například pomeranč, nebo bergamot. V případě, že máte v porodnici i difuzér, zvolte kombinaci pomeranče, bergamotu a geránia pro dodání energie a navození příjemné, pozitivní atmosféry.
V šestinedělí si dáme od éterických olejů opět pauzu, avšak v poporodní péči se můžeme stále obklopovat vůní hydrolátů, které jsou bezpečné nejen pro matku, ale i pro miminko.
aromaterapeutka Anna Mothejlová (www.magickaaromaterapie.cz)