SLEVA 20% na kosmetiku a hygienické produkty pro děti. DO VYPRODÁNÍ ZÁSOB!!

Novinky

Strach z kojení: Jak se ho zbavit a užít si první dny

Strach z kojení: Jak se ho zbavit a užít si první dny

Přestože je kojení jednou z nejpřirozenějších součástí mateřství, je zároveň jednou z věcí, ze kterých mívají budoucí maminky i obavy. S blížícím se příchodem miminka na svět má mnoho žen strach, jestli kojení zvládne, jestli nebude příliš bolestivé, nebo jestli budou mít pro své miminko dostatek ml...

Porod nemá návod

Porod nemá návod

Chiara má v očích slzy, třese se dojetím:

„Když jsem poprvé spatřila své děťátko, byla jsem v takové extázi, že se to nedá slovy popsat. Byl to ten nejposvátnější, nejplnější okamžik v celém mém životě a já si ho užila dosyta, celé dlouhé minuty bez vyrušení. Toto je mé poselství všem ženám, nenechejte se nikým a ničím rušit, čím víc se ponoříte do sebe, více se uvolníte a propojíte s celým procesem. Čím intenzivnější prožitek, tím silnější pouto s vašim dítětem tvoříte. Křičte, nadávejte, zpívejte, dýchejte, dělejte cokoli, co k vám bude přirozeně přicházet.“

Chiara se zklidňuje, dívá se všem přítomným, jedné po druhé, do očí:

„Nenechte se nikým připravit o kouzlo prvních okamžiků, zůstaňte s děťátkem samy, klidně i půl hodiny. Pak teprve může přijít otec, pak porodní báby…“

Ten den jsem naslouchala vyprávění žen z Údolí elfu tam vysoko v italských horách, bez dutání, s respektem, a mé srdce se třáslo. Jejich slova pronikala hluboko, rezonovala v každé mé buňce.

„A nezapomeňte,“ dodala Chiara, „není žádný plán, žádné očekávání. Je jedno, jestli porodíte ve vodě, či v posteli…“

Uklidnila jsem se, jednak má mysl měla informaci, aby nepanikařila, kdyby to neprobíhalo „harmonicky“, jednak jsem pocítila obrovskou vnitřní pravdu, že vše bude přesně tak, jak má být a já si to prožiju s maximálním odevzdáním.

Dnes je IN rodit bez bolesti, rodit co nejrychleji, nejšetrněji, nejlépe s kosmickým orgasmem či v opačném extrému s utlumujícím epiduralem. Teď po vlastní zkušenosti vnímám, že je to něco velmi individuálního, je mnoho přístupů a cest a každý si musí projít tou svou. A tato byla ta moje:

Tři porodní báby, bazének, stolička, míč, seznam doporučených věcí, kokosy na hydrataci, svíčky a olejíčky na ty posvátné chviličky. Dokonce jsme se stihli zabydlet v novém domě v pralese, půjčit si auto a navštívit alternativní nemocnici, pro případ „kdyby náhodou…“.

Vše je připraveno, cítím vzrušení i lehkou nejistotu. Sabrina, hlavní porodní bába, už v tom samém našem domě dvě děti odrodila. Její praxe je fascinující, zná ji každé mimčo v Tulumu. Říká mi:

„Musím do hlavního města, Mexico City, jen na jednu noc. Ale neboj, zůstane tady Uala a Paulina, kdyby něco…“. Jak mi masíruje bříško, šeptem prosí „počkej na mne, maličký, chci být u toho, až vykoukneš na svět.“

Mám 4 dny před oficiálním termínem a taky Kumbu prosím: „vydrž, broučku, chceme přece mít Sabrinu u porodu.“

Hlavou mi bleskne, proč bychom se na to měli upínat, narodí se, kdy bude chtít. A tak se i stalo…

Ve středu ráno. Křeče. Opakují se. Nejsou to úplné křeče. „Kareen, změř mi to.“

Ach ano, dlouho očekávané kontrakce, pojďme jim říkat vlny, kdo chce, vlny lásky. Přicházejí po osmi minutách a přichází i sousedka, začíná mě masírovat a já se uvolňuju a jen mi problikne: tak přeci jenom bez Sabriny. A pak už se na vlnách vezu po 3 minutách celých krásných 14 hodin. Pro mne prostor bezčasový, nejhlubšího dýchání a pradávných zvuků, jež mě odnáší daleko za horizont všedního poznání. Upadám do transu, chci být o samotě. Ayahuaska jinak, tisíckrát mocnější. Intenzita a rozkoš v ní….

Horká sprcha. Solární, která jako zázrakem fungovala jen a pouze toho dne, kdy jsem po ní celistvě toužila, smývá napětí, laská mé tělo. Vím, že s vodou zvládnu vše, je načase napustit bazének. Kareen se chopí akce. Běhá s hrncema, ohřívá je na plynovém vařiči a plní tůňku. Já si jedu to svoje a až zpětně se dozvídám, že to trvalo 3 hodiny. Koupelna se mění ve svatyni. Oltář, svíčky, oleje. Ale hlavně! Ta teploučká voda… nořím se do ní a ona mě hýčká. Vlny jsou tak nádherné, že tam chci být navždy. Ujíždím si na oxytocinu, hormonu štěstí. Není únava, ani bolest, jen naplnění v intenzitě. Kareen mě drží za ruku, skoro nedýchá.

Já vyzýván Kumbu: “pojď maličký, ničeho se neboj, tady na tebe již čekáme. Moc se těšíme a postaráme se, abys měl vše, co potřebuješ. Hlavně spoustu lásky.“

Kareen pláče, konečně mu to vše dochází.

 

"A pak už ráz naráz. Sedím na porodní stoličce a užívám si ten křik a radost z konečné fáze."

 

Občas se objeví Uala nebo Paulína, v tichosti se přiblíží a nabídnou mi vodu, poslechnou si srdíčko. Když přichází noc a džungle ožívá, Kareen mi oznamuje:

“Lásko, měla bys na chvíli vylézt z vody a chodit, aby se ti to tam rozhýbalo. Jseš ve své komfortní zóně, ale může to tak trvat věčnost.“

Dobře. Chodím a věším se za popruhy v obýváku, na Kareena, kroutím bokama a kroutím se celá, to je tedy síla. Ach, chci svou vodu, tu blaženou něžnost! Ale něco mi říká. Vydrž! Koušu Kareena do hrudi, začínám křičet a cítím únavu. Ne, ne, teď mi nemůžou dojít síly…!!

Najednou se něco uvolní. Špunt. Ano, díky. Chci zpět do vody. A ve vodě i má voda. Praskne. Druhá fáze porodu může začít.

Endorfiny střídá adrenalin. Intenzita vln nabírá obrátky, prosté zvuky se mění na výkřiky z hlubin. Kareen je se mnou. Drží mě a jeho opora je nejen fyzická.

„Vydrž lásko!“

Je to věčnost v nekonečnu. Vlny jedna za druhou prostupují mým tělem až tam k počátku stvoření. Brána života a smrti se otvírá, přirozeně začínám tlačit. V mysli stále promlouvám s Kumbou.

Neboj, broučku, spolu to zvládneme. Za chvíli jsi s námi…

A pak už ráz naráz. Sedím na porodní stoličce a užívám si ten křik a radost z konečné fáze. Je jakýmsi vyvrcholením. Nemůžu říct orgasmem, ale ano, totálním blahem. Kareen mě povzbuzuje:

„sílu bojovnice, fuerza!!!“

Moje nedočkavost a vzrušení vše zbytečně urychlí. Už cítím, že zbývá maličko, můžu sáhnout na hlavičku. Poslední zatlačení a Kareen za asistence Ualy tak tak stihne chytnout Kumbu do ručníku a už mi ho přikládají na hruď…

Je tady

V mých rukou

Jeho oči mě upřeně pozorují

Nepláče

Za to já popadám dech…

vzdychám a nechápu nic, vůbec nic…

je to zázrak…

čas neexistuje, ani okolní prostor…

jen ty a já…

zvládli jsme to, bože…

Zamilovala jsem se a vím, že ta láska už nikdy neskončí.

Zůstávám s tou nádhernou bytostí, s tím malým bohem, krásou, zázrakem. A chci mu dát vše, vše, o co si řekne.

Tu noc usínáme všichni tři a držíme se za ruce, ale až po několika hodinách povídání a blaženého pozorování toho skřítečka. A já, plná adrenalinu si užívám ty nové zvuky po svém boku a bdím téměř celou noc. A ještě další den… a tak dále a tak dále…

 

Sandra

(více inspirativních článků od Sandry ZDE)

Tři porody, tři různé cesty: Od císaře k přirozenému porodu

Tři porody, tři různé cesty: Od císaře k přirozenému porodu

Jsem maminka tří dětí a rodila jsem celkem třikrát s tím, že jeden porod skončil císařem. Asi každá budoucí maminka se těší na svého potomka, i když tam jsou obavy z porodu, z toho neznáma. Aspoň tak jsem to měla já. Na svůj první porod jsem se těšila, těšila jsem se na to, jak asi bude syn vypadat, jestli bude mít vlásky a jaké oči atd. Největší obavy jsem měla spíše z toho, zda vše proběhne v pořádku a aby dítě bylo zdravé. Neříkám, také mi hlavou proběhla myšlenka, abych i já byla v pořádku, ale to jsem byla asi trochu zblblá televizí.

Tak tedy, když nastal ten den D, pamatuji si to jako dneska, byla sobota ráno, spala jsem se psem v posteli 😁 a vzbudili mě bolesti v podbříšku a v bedrech. No nic, jsem si říkala, že asi mám zaražené větry. No ale když mi došlo, že větry by asi nebolely v takhle pravidelných intervalech, tak mi došlo, že to jsou kontrakce. Tak co teď, jet hned nebo ještě čekat? No zvolila jsem si čekání, až to bude trochu intenzivnější a pravidelnější. Když už jsem byla v porodnici bylo pro mě hrozné vydržet změření ozev děťátka, ale po měření a vyšetření zhodnotili, že je vše ok a že jsem už i otevřená na 7 cm. " Tak paráda to půjde asi rychle " byly moje slova. Ale to jsem se mýlila. Když jsem byla zhruba na 9 cm, praskli mi vodu, po chvilce jsem byla připravena rodit a tlačit. Když v tom paní doktorka s asistentkou mi říkají, že chlapec nesestupuje do porodních cest, že je moc vysoko. ,,No pokusíme se mu pomoci tlačením" my bylo řečeno, tak jsem tlačila. Ale po pár minutách, kdy se nic nedělo, se na mě šel podívat primář a řekl ,,Připravte sál, provedeme císař, už se kazí plodova voda". V tu ránu jsem měla strach. Teď mě uspí, co když se neproberu a když budu uspaná, tak neuvidím hned svoje dítě. Při mých obavách jsme se domluvili s manželem, že až pojedu že sálu, tak že ho chci vidět, i když nebudu moc při smyslech. Což také splnili. Syna vyndali do 5min. Zdravého a s váhou 4 kg. Chvíli mě mrzelo, že jsem jako selhala v porodu a že manžel byl ochuzen o ten zážitek. Ale důležité bylo zdraví nás obou. Císařský řez bych dobrovolně nepodstoupila, už kvůli té bolesti a té rekonvalescenci.

 

"..od příjmů do porodnice byla dcera do 45 min venku a nestihli mi ani vyplnit papíry."

 

Další dva porody už probehly přirozeně. Je to zajímavé, ale začaly mi oba úplně stejně, jako můj první. Stejné bolesti a vtipné na tom je, že všechny děti mám narozené o víkendu. Asi čekali až budou všichni doma, aby měl kdo maminku odvést do porodnice. Tyhle porody jsem měla za odměnu, i když jsem se bála, že dopadnou také jako můj první - císařem, jelikož všechny moje děti měly kolem 4 kg. No ale naštěstí se tak nestalo. Měla jsem štěstí i na úžasné porodní asistentky, které mě vším provázely, a hlavně už jsem věděla, do čeho jdu. Druhý porod se neobešel bez nástřihu hráze, ale s tím jsem počítala a oproti císaři to bylo nic. Ano, stalo se mi, že jsem si vytlačila hemoroidy při obou porodech, a nebylo to nic příjemného a za pár dní péče se stáhli. Při třetím porodu jsem měla obavy, že to nestihneme do porodnice. Ten byl velice rychlý, od příjmů do porodnice byla dcera do 45 min venku a nestihli mi ani vyplnit papíry. Tenhle porod se obešel bez nástřihu hráze a i bez jakéhokoliv zranění. Ten si manžel užil nejvíce a mohl konečně přestřihnout i pupeční šňůru. To totiž už prvního porodu nemohl kvůli akutnimu císaři a u druhého kvůli covidu. Tak u třetího se mu to splnilo. Tak jsem měla radost i za něj. Všechny tři děti jsou v pořádku a dělají nám radost.

 

Veronika K.

Příručka pro tatínky u porodu

Příručka pro tatínky u porodu

Tatínkové, máte před sebou jedno z největších dobrodružství života – přítomnost u porodu. Buďte připraveni! Kromě toho, že musíte být oporou své milované partnerce, budete taky hrát roli svého druhu - „porodního asistenta“. Jak to všechno zvládnout? Společně s tatínky, kteří už tuto zkušenost mají za sebou, jsme pro vás připravili pár tipů, jak to co nejlépe zvládnout a být ženě nápomocný (a nezpůsobit zbytečné nervy :)

 

1. Zjistěte, co se bude dít – a zkuste porodní kurz!

Nejdřív se připravte.. Prostudujte si, jak porod vypadá, jaké jsou fáze a co vše vás čeká. Na porodní sál tak nevyrazíte jen se stresem a doměnkami, ale i s vědomostmi, které mohou pomoci. Když víte, co přijde, budete klidnější a budete vědět, co dělat. Pokud máte možnost, určitě se s partnerkou zúčastněte porodního kurzu – je to skvělá příprava pro vás oba. Naučíte se úlevové techniky a polohy, které mohou ženě ulevit. A když budete vědět, jak podpořit ženu při kontrakcích, můžete oběma ulehčit celý porodní proces.

 

2. Sbalte tašku i pro sebe

Nezapomeňte si sbalit i „tatínkovskou“ tašku. Do té můžete přibalit něco na zub a vodu, jelikož porod dost možná bude trvat dýl, než si doma plánujete. Také nějaké pohodlné oblečení, pohodlné boty a třeba i deku (člověk nikdy neví :)

 

3. Buďte tam

Podporujte ji, držte ji za ruku, mluvte s ní, ale neplánujte se stát jejím osobním radarem na každé její potřeby. Držte krok s jejími emocemi, ale nebuďte zbytečně „na očích“ každou sekundu. Nemusíte ji zachraňovat – buďte tam pro ni. Teď si možná říkáte: "Tak co, mám jí pomáhat, nebo radši stát opodál?" Bohužel na to není jednoznačná odpověď, protože během porodu to mnohokrát nejspíš nebude vědět ani sama žena.

A ještě jedna důležitá věc: během porodu si dejte pozor na telefon. Mnoho žen si v takových chvílích připadá, že odvádějí životní výkon, zatímco jejich partner se pohodlně uvelebí s telefonem. To dokáže ženě spíše zvednout tlak, než jí pomoci. Takže si telefon nechte na pauzu a soustřeďte se na ni. TikTok nikam neuteče :)

 

4. Komunikujte i za ni

Mnoho žen ocení, když je jejich partner přítomen nejen na osobní úrovni, ale i při komunikaci se zdravotnickým personálem. U porodu to může být hektické, takže pokud žena není schopná mluvit nebo je unavená, můžete jí pomoci komunikovat s lékaři a porodními asistentkami, ať už při příjmu, nebo v průběhu porodu. Stejně tak vám komunikace s porodní asistentkou může pomoci být pro ženu lepší oporou.

A pokud si vaše partnerka přinesla k porodu i porodní přání, můžete být vy tím, kdo bude "hlídat" zdali jde vše podle plánu a případně poukáže na to, že by chtěla něco jinak. Tím ovšem nemyslím, že byste měli koukat pod ruce personálu a podezřívavě hlídat každý jeho krok. Porodní asistentky a lékaři vědí co dělají a jsou tam proto, aby porod vašeho miminka proběhl co možná nejlépe a všichni jste byli spokojení.

 

5. Pozor na ruce

Možná jste se předem domluvili na konkrétní podpoře, dotycích nebo masážích, ale během porodu se může vše změnit. Co vypadalo jako skvělý plán, se najednou může proměnit v to, že žena nebude chtít, abyste se jí ani dotkli. V těchto chvílích je opravdu důležité naslouchat jejím potřebám a dát jí prostor, i když jste měli připravený plán. Respektujte její pocity a pokud se chce soustředit nebo mít chvilku pro sebe, dejte jí ji. Někdy může být i vaše ticho a klid tím, co opravdu potřebuje.

 

6. Neberte si nic osobně

Toto je důležité: když žena při porodu začne říkat věci, které by vás normálně ranily nebo překvapily, neberte to osobně. Možná to budou opravdu silná slova. Ale věřte, že to není o vás, je to o tom, že se její tělo a mysl dostávají do velmi intenzivního režimu. Některé ženy se s kontrakcemi mnohem lépe vypořádají tak, že ze sebe tu bolest a napětí doslova vyřvou. To může zahrnovat i to, že na vás vykřičí to, co by samy nikdy neřekly. Takže jestě jednou: prosím, neberte si nic osobně.

 

7. Úsměv

Když bude situace opravdu napjatá, je dobré nezapomínat, že smích a humor dokážou zázraky. Samozřejmě, ve správnou chvíli (což, jak už víme, není lehké poznat :). Jen si dejte pozor, abyste to nepřehnali – někdy méně znamená víc. Pokud vycítíte, že teď není ten správný čas na vtipy, raději se držte v pozadí a nabídněte podporu jiným způsobem. Už jen vaše přítomnost je obrovská podpora.

 

 

Nervozita je v pořádku – nebojte se jí!

Pokud máte nervy z toho, že budete přítomní u porodu, vůbec se nebojte. Je to naprosto normální. Porod je intenzivní zážitek, a pokud vás tato představa trochu děsí, věřte, že to bude stát za to. Když na konci uvidíte svoje miminko, všechny tyto obavy hned zapomenete. Na druhou stranu – a to je důležité – některým mužům může být přítomnost u porodu tak nepříjemná, že to může do budoucna ovlivnit jejich vztah k partnerce. Proto by měla být žena vstřícná a s partnerem to v klidu probrat. Nikdo by do ničeho neměl být nucen, pokud to pro něj není v pohodě. Přeci jen je možné, aby tatínka na porodním sále nahradila dula nebo třeba dobrá kamarádka.

 

Na závěr je důležité si uvědomit, že tatínek u porodu neplní pouze praktickou roli, ale především je tam pro ženu, pro její psychiku. Vaše přítomnost znamená víc, než si možná myslíte. Jste oporou v jedné z nejintenzivnějších a nejtěžších chvil jejího života. Porod je výzvou nejen fyzickou, ale i emocionální, a žena v tu chvíli potřebuje vědět, že na to není sama. Vaše podpora, klid, trpělivost a láska jí pomohou projít celým procesem s větší jistotou a silou. Nejde jen o to, být tam pro praktické věci, ale o to být oporou v tom nejdůležitějším okamžiku jejího života, kdy se rodí na svět nový člen vaší rodiny.

 

Ať je porod nezapomenutelným zážitkem pro vás oba. V tom nejlepším slova smyslu :)

 

 

Štěpánka

Co obnáší ambulantní porod?

Co obnáší ambulantní porod?

V České republice máte právo rozhodnout o tom, kde a jak bude probíhat porod vašeho dítěte. Možnosti jsou různé a záleží na tom, jaký přístup k porodu preferujete. Nejčastější volbou je porod v nemocnici, kde budete vy i miminko pod neustálým odborným dohledem. Pokud ale toužíte po intimnějším a při...

První hodiny po porodu: Co mě čeká?

První hodiny po porodu: Co mě čeká?

První hodiny po porodu jsou pro každou ženu a její novorozené miminko plné emocí, lásky a zároveň i náročných okamžiků. Porod je fyzicky i psychicky často velmi vyčerpávající, ale zároveň je to jedinečný začátek nové životní etapy pro celou rodinu. Co se ale děje s matkou a miminkem bezprostředně po porodu a co všechno můžete očekávat během pobytu v porodnici?

 

1. První kontakt s miminkem

Jedním z nejkrásnějších momentů po porodu je první kontakt s miminkem, tzv. bonding, kdy je miminko ihned po porodu položeno matce na hrudník. Tento okamžik je zásadní pro začátek jejich vztahu a psychický vývoj dítěte, protože vytváří silné emocionální pouto. Bonding probíhá jak po vaginálním porodu, tak i po císařském řezu, i když v druhém případě to může být složitější. Více o bondingu si můžete přečíst ZDE

Během chvíle, kdy si budete užívat první společný okamžik s miminkem, čeká lékař či porodní asistentka také na porod placenty, což se většinou podaří do 30 minut, spíše i dříve. Následně vám budou ošetřena i případná poranění, která vznikla při porodu. Zároveň se také čeká na dotepání pupečníku. Lékař by měl počkat, až pupečník přestane pulzovat, a následně jej on nebo váš doprovod přestřihne. Během bondingu často dochází i k prvnímu přisátí miminka, s čímž vám většinou pomůže zravotní sestra. Není však pravidlem, že k přisátí dojde. Je úplně v pořádku, když se na vás bude děťátko pouze dívat, užívat si vaši blízkost a kojit začnete až v příštích hodinách.

Následně je miminko je zváženo a změřeno, což je součástí jeho prvního zdravotního vyšetření. Je dobré vědět, že není nutné novorozence ihned po porodu koupat. Naopak, vrstva mázku je pro něj během prvních dnů velice prospěšná. Mázek, který pokrývá miminko, zajišťuje citlivé pokožce ochrannou bariéru a hydrataci. Pokud je na novorozenci ponechán a následně vstřebán, podporuje tak i jeho obranyschopnost. Dle doporučení WHO by proto mělo být miminko pouze osušeno plenou a první koupel by měla být provedena nejdříve po 24 hodinách od porodu.

Většinou vám poté, co proběhnou výše zmíněné kroky a je zkontrolován zdravotní stav váš i miminka, porodní asistentka pomůže do sprchy, kde se alepoň trochu opláchnete. Následně zůstáváte spolu s miminkem a doprovodem ještě cca 2 hodiny na porodním pokoji/sále, kde si můžete navzájem užívat jeden druhého, případně i doplnit energii nějakou dobrou svačinou :)

 

2. Převoz na pokoj šestinedělí

Po stabilizaci stavu maminky je čas na převoz na pokoj oddělení šestinedělí. Může s vámi jít doprovod, a to i v případě, že jste po císařském řezu. Maminky jsou většinou převáženy na kolečkovém křesle či přímo na posteli. V tuto chvíli je na vás, abyste rozhodla, zda chcete mít miminko ihned stále u sebe, nebo zda si chcete odpočinout a nechat ho na chvíli pod dohledem sester. Pokud porodíte císařským řezem, je běžná praxe, že mají sestry automaticky miminko první den/dny u sebe a přivážejí vám ho na kojení. To samozřejmě záleží také na konkrétní porodnici a na vašem zdravotním stavu.

Ve většině nemocnic si můžete vybrat, zda chcete na standartní pokoj, který je většinou dvoulůžkový, anebo na nadstandart. Ten máte sama pro sebe, ale ve většině případech bohužel uslyšíte, že jsou nadstandartní pokoje pro omezenou kapacitu bohužel už obsazené. Na každém pokoji však budete mít plnou podporu zdravotních sester, které jsou tu pro vás k dispozici. Ať už jde o pomoc při kojení, zmírnění bolesti nebo cokoliv jiného, co vás bude po porodu tížit. 

"Spánek" - Může se zdát, že na oddělení šestinedělí budete minimálně tři dny spolu s miminkem jen odpočívat. Tady by vám mnoho maminek nejspíš potvrdilo, že realita je bohužel malinko jiná. Vlivem hormonů a celkové euforie z toho ohromného zážitku se vám pravděpodobně nebude chtít vůbec spát (i několik dní), a to i přesto, že budete naprosto vyčerpaná. Ovšem tak jako vše okolo porodu, i tohle je naprosto individuální, a třeba budete patřit k té skupince, co prospí hned první noc :). Kromě toho se na pokojích přes den neustále točí zdravotní personál (sestry z gynekologie, lékaři, dětské sestry, vizity, návštěvy apod) a večer, když by se mohlo zdát že už to bude klidnější, se zase špatně spí miminkům, která si zvykají na nové prostředí. 

 

3. Co se děje s tělem po porodu?

  • Zavinování dělohy: Po porodu se začíná děloha postupně vracet na svou původní velikost, což může být provázeno bolestí. Některé maminky to skoro necítí, jiné to přirovnávají k slabším kontrakcím. Během kojení můžete zavinování cítit díky oxytocinu intenzivněji, což je v pořádku. Zavinování dělohy obvykle začíná hned po porodu a trvá až dva týdny. Zavinování můžete podpořit několika způsoby:

    • Kojení - kvůli již zmiňovanému oxytocinu, který ovlivňuje kontrakce.

    • Tlak na břicho - pokud nejste po císařském řezu a váš zdravotní stav to dovolí, můžezte polehávat na břiše. Stejně tak si při mazlení můžete pokládat na břicho miminko. Na trhu jsou také různé stahovací pásy, zde bych ovšem dala přednost spíše rebozu, což je ručně tkaný šál/šátek (podobný nosícím šátkům), do kterého si břicho zabalíte. V pozdějších dnech ho můžete využít třeba při bolestivé menstruaci nebo na nošení miminka.

    • Masáže - zavinování můžete podpořit i citlivou masáží břicha. Doporučuji se v nemocnici poradit přímo se setřičkami, jak takovou masáž provádět. Pro jemnou olejovou masáž můžete zvolit i  Olej po porodu od Nobilis Tilia, který nejen že podpoří zavinování, ale také svým aroma navodí pocit klidu a sebejistoty.

    • Bylinky - pro rychlejší zavinování bývají doporučovány čaje z maliníku a kontryhelu.

  • Očistky: Při zavinování se děloha také čistí a žena krvácí o něco více, než při běžné menstruaci. V tomto případě se tomu říká očistky. Je to přirozený proces, kdy tělo odstraňuje zbytky tkání a krve. Proto je na každém seznamu věcí do porodnice několik balení porodnických vložek a jednorázových kalhotek. Je důležité dbát na důkladnou hygienu a ideálně používat sprchu (příp. intimní spršku) po každém použití toalety, abyste předešla infekci a lépe se hojila poporodní poranění. Hojení můžete podpořit několika přípravky, které jsou určeny právě pro toto období. Pokud byste se chtěla dozvědět více o péči o poporodní poranění, mrkněte na tento článek. Správné zavinování dělohy, odcházení očistků a hojení po porodu vám budou na od. šestinědělí každý den kontrolovat lékaři.

  • Spuštění laktace: Laktace (tvorba mateřského mléka) se obvykle spustí během několika hodin až dní po porodu. Prvních pár dní se tvoří kolostrum, což je hustá, žlutá tekutina, která obsahuje cenné protilátky a je pro novorozence ideální. Zde se zkuste obrnit trpělivostí, protože začátky kojení mohou být někdy náročné. Doporučuji před prvním kojením poprosit o asistenci sestru či laktační poradkyni, která vám ukáže, která poloha kojení je pro vás a vaše miminko vhodná. Můžete tak předejít bolavým a poškozeným bradavkám a ušetři si tak spoutu bolesti i nervů. Mléko se každé mamince tvoří jinak, obvykle se vám však prsa "nalijí" zhruba druhý den po porodu. To může být zpočátku velmi nepříjemné. Miminko tolik mléka zpravidla ještě nevypije a prsa vás mohou velmi bolet a tvrdnout. I zde je třeba trpělivost, tento stav se po pár dnech upraví. Do té doby můžete chladit prsa studenými obklady (úplně postačí namočená látková plena) a v případě tvrdnutí odstříkávat (nadbytek mléka můžete nabídnout personálu pro jiná miminka). Miminko určitě přikládejte dle jeho potřeby, i když se vám to bude zdát moc časté, a nedbejte na (dnes snad již nepoužívané) rady, že by miminko mělo jíst po třech hodinách.

  • Emoce:  Po porodu není výjmečné, že se maminka cítí emocionálně vyčerpaná nebo dokonce smutná. Kolísání hormonů, únava a stres mohou vést k tzv. baby blues/poporodní blues, což je běžný stav, kdy je žena plačtivá, podrážděna a úzkostlivá, ale který obvykle ustoupí během několika dní. Nicméně pokud se pocit smutku nebo úzkosti nelepší nebo se zhoršuje, nestyďte se požádat o pomoc. Je důležité o svých pocitech mluvit a požádat o podporu, ať už od partnera, rodiny nebo odborníků, čímž můžete předejít rozvinutí laktační psychózy. První hodiny po porodu jsou tedy nejen fyzicky náročné, ale i emocionálně silné. Každá maminka prochází tímto obdobím jinak, ale vše je součástí krásného a jedinečného začátku mateřství.

 

Tak jako je každý porod jedinečný, prožívá každá maminka i období krátce po porodu jinak. Je důležité si uvědomit, že vše nové teprve začíná, a i když toto období může být plné výzev a náročných chvil, krásné okamžiky s vaším novorozeným miminkem vám všechny těžkosti více než vynahradí.

Přeji vám hodně štěstí a ať je váš pobyt v porodnici i následná péče o miminko naplněn láskou a radostí!

 

Štěpánka

 

Vyvolání porodu: Kdy, proč a jak?

Vyvolání porodu: Kdy, proč a jak?

Již od prvních týdnů těhotenství má téměř každá maminka neustále před očima očekávaný termín porodu. Všechny si přejí, aby miminko přišlo na svět zdravé a v termínu. Nikdo si nepřeje předčasný porod, a naopak mnoho maminek se obává i představy, že by musely přenášet o jeden den déle. Porod však málokdy probíhá přesně podle plánu a miminko si často vybere den, kdy se podívá na svět, úplně samo. V některých případech ale může být nutné porod vyvolat. V tomto článku se dozvíte, proč a kdy k vyvolání porodu dochází a jak můžete dřívější nástup porodu i vy sama.

Proč a kdy dochází k vyvolání porodu?

Vyvolání porodu (indukce) je lékařský zásah, při kterém se za použití různých metod podporuje nástup porodu, když nezačíná přirozeně, nebo se objeví zdravotní důvody pro jeho urychlení. K vyvolání porodu se přistupuje v několika situacích.

  • Přenášení přes termín porodu: Pokud těhotenství trvá déle než 42 týdnů, může lékař doporučit vyvolání porodu, aby se předešlo komplikacím jako je nedostatečná funkce placenty, zhoršení stavu plodu nebo zvyšující se riziko infekce.

  • Zdravotní komplikace matky: V případě, že matka trpí vysokým krevním tlakem (preeklampsií), těhotenskou cukrovkou nebo jinými komplikacemi, může být nutné porod urychlit. Včasným porodem se tak snižuje riziko pro matku i dítě.

  • Zdravotní stav miminka: Pokud je miminko ohroženo například nízkou hmotností, hypoxií (nedostatkem kyslíku) nebo jinými zdravotními problémy, může být vyvolání porodu nezbytné pro jeho zdraví.

  • Nesprávná poloha dítěte: Vyvolání může být doporučeno i pokud je dítě v poloze, která by mohla ohrozit jeho zdraví, nebo zapříčinit komplikace během porodu.

  • Odtok plodové vody: Pokud začne odtékat plodová voda, ale nic jiného nenasvědčuje tomu, že by se miminko chystalo na svět, vetšinou lékaři čekají 24 hodin a poté přistupují k vyvolání porodu, a to z důvodu hrozící infekce.

  • Váha miminka: K vyvolání porodu se přistupuje i v případě, kdy váha miminka naznačuje, že neprospívá tak, jak by mělo. Lékaři se také k vyvolání porodu přiklání, pokud má miminko vyšší váhu, aby předešli možným komplikacím během porodu.

 

Jaké jsou metody vyvolání porodu?

Existuje několik metod, jak může být porod vyvolán, a lékař vybere tu nejvhodnější podle individuálních okolností.

1. Vyvolání oxytocinem: Pokud již odtekla plodová voda, prostřednictvím infuze se mamince podá hormon oxytocin, který vyvoláva stahy dělohy.

2. Prostaglandiny: Prostaglandiny jsou hormony, které mají vliv na děložní čípek. Pro vyvolání porodu se do děložního hrdla zavádějí prostaglandinové tablety nebo gel.

3. Protržení vaku blan (dirupce): Tento zásah urychlí porodní proces, protože prasknutí vaku vytváří tlak na děložní čípek a vyvolává kontrakce. K této metodě se přistupuje zejména tehdy, kdy jsou již porodní cesty i miminko připravené.

4. Hamiltonův hmat: Tak jako všechny předchozí úkony, je i Hamiltonův hmat prováděň pouze po předchozí konzultaci s matkou. Je to metoda, při které lékař nebo porodní asistentka jemně masíruje a odděluje plodové obaly od děložní stěny. Tento postup se provádí přes děložní hrdlo, kdy prsty obkrouží děložní čípek a jemně zasahují do okolí. Cílem je stimulovat uvolnění hormonů (prostaglandinů), které mohou vyvolat kontrakce a tím zahájit porod.

 

Vyvolání porodu je běžná a bezpečná praxe, kterou lze využít v případě, že spontánní porod nenastane v očekávaném čase, nebo pokud se vyskytnou zdravotní komplikace. Metody vyvolání porodu jsou moderní a pečlivě sledované, což znamená, že se lékaři postarají o to, abyste vy a i vaše děťátko byli v bezpečí.

 

Je vyvolávaný porod rychlejší a bolestivější?

Intenzita bolesti a doba trvání porodu jsou opět velmi individuální. Pokud se zeptáte žen, které měly vyvolávaný porod, každá vám pravděpodobně popíše jiný zážitek. Některé ženy porodí krátce po vyvolání, u jiných to může trvat mnohem déle, a v některých případech může nakonec být nutný i císařský řez. Nikdy není možné s jistotou říci, jak dlouho samotný porod potrvá.

To platí i pro bolest – některé ženy vnímají vyvolaný porod jako bolestivější, protože kontrakce nenastupují pozvolna, jak tomu bývá u spontánního porodu. Při použití oxytocinu, tabletek nebo jiných metod vyvolání kontrakce mohou silné kontrakce přijít téměř okamžitě. Asi je lepší nespoléhat se na zkušenosti ostatních, ale důvěřovat svému tělu a věřit, že vše proběhne tak, jak má.

 

Přirozené vyvolání porodu

Pokud z nějakého důvodu chcete urychlit nástup porodu (např. přenášíte a chcete se vyhnout vyvolání v nemocnici) a zdravotní stav váš a vašeho dítěte není ohrožen, můžete zkusit vyvolat porod i přirozenými metodami. Vždy se ale poraďte s lékařem či porodní asistentkou a zamyslete se nad tím, zdali je dřívější porod opravdu nezbytný.

Určitě jste již slyšela mnoho tipů a metod, které podle některých maminek zaručeně fungují. Stejně jako každé těhotenství, i tyto rady jsou velmi individuální. A které to mohou být?

  • Chůze a pohyb: Lehké aktivity jako chůze, tanec a těhotenské cvičení (např. na míči), mohou přispět k dřívějšímu porodu. Gravitace může pomoci dítěti sestoupit do porodních cest a stimulovat kontrakce. Pohyb také pomáhá uvolnit napětí v těle a může podpořit vyvolání porodu.

  • Stimulace bradavek: Jemná stimulace bradavek může podpořit uvolňování oxytocinu, což je hormon, který vyvolává kontrakce.

  • Sex: Sexuální aktivita může pomoci vyvolat porod, jelikož sperma obsahuje již zmíněné prostaglandiny, které mohou změkčit děložní hrdlo. Orgasmus může také stimulovat kontrakce, které mohou přispět k nástupu porodu.

  • Bylinky a čaje: Některé bylinky, jako je maliník, jsou tradičně používány na podporu zralosti děložního hrdla. U některých žen mohou způsobit mírné kontrakce, ale je důležité být opatrná a konzultovat to s lékařem, protože některé bylinky mohou mít pro těhotenství nežádoucí účinky.

  • Bylinná napářka: Vaginální bylinná napářka pomáhá uvolnit svaly pánevního dna, prohřívá a připravuje porodní cesty na porod. Bylinnou napářku můžete provádět už doma od 38. týdne. Pokud by nedošlo k očekávanému vyvolání porodu, přinejmenším si teplem a harmonizující vůní zpříjemníte poslední chvíle těhotenství, uvolníte se a zmírnítě případný strach z porodu. Směsy pro bylinnou napářku naleznete ZDE.

  • Různé techniky relaxace: Relaxace a celkové uvolnění, například masáže, teplé koupele nebo techniky hlubokého dýchání, mohou pomoci zmírnit napětí a podpořit nástup porodu.

  • Kořeněná jídla:  Zde už se ovšem dostáváme do vyloženě "babských rad". Některé maminky by vám odpřísáhly, že kořeněná jídla mají pozitivní vliv na urychlení procesu. Koření, jako je chilli, zázvor, nebo kumin mohou zvýšit prokrvení, rozpohybovat střeva a uvolnit svaly. Toto tvrzení však nění vědecky podloženo a v každém případě to není dobré s žádným kořením přehánět a na tuto metodu spoléhat. Místo dřívějšího porodu by se mohly dostavit spíše zažívací obtíže :)

  • Co se týče rad, jako je např. pití sklenky alkoholu, užívání ricinového oleje, umývání oken nebo běhání po schodech, doporučuji se řídit především svým vlastním rozumem. Některé z těchto "rad" mohou mít na vaše zdraví a zdraví vašeho miminka opačný účinek, než jaký byste očekávala. Buďte opatrná a raději se poraďte s odborníkem. Také je dobré si položit otázku, zda je opravdu nutné spěchat s vyvoláním porodu. Vaše a zdraví vašeho miminka je na prvním místě!

 

Pokud vás k vyvolání porodu netlačí zdravotní stav, zkuste naopak zpomalit a užít si poslední chvíle, kdy jste s miminkem takto propojeni. Pokud se děťátku stále ještě nechce na svět, pravděpodobně k tomu má nějaký důvod. I kdyby jen ten, že je mu u vás prostě tak dobře..

 

Přeji láskyplný a přirozený porod bez komplikací.

 

Štěpánka

 

 

 

Jak připravit tělo na porod?

Jak připravit tělo na porod?

Příprava na porod je důležitým krokem pro každou nastávající maminku. Porod je náročný fyzický proces, a pokud se na něj připravíte správně, můžete si nejen ulehčit samotný porod, ale i urychlit zotavení po něm. Existuje mnoho způsobů, jak se tělo na porod připravit, od cvičení přes stravu až po babské rady, které byly předávány z generace na generaci. Zde je několik tipů, jak na to:

1. Cvičení

Cvičení je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se připravit na porod. Předporodní cvičení zlepšuje sílu, flexibilitu a vytrvalost, což vám pomůže zvládnout poměrně náročný proces porodu. Kromě toho může být také prevencí příliž vysokého nárůstu tělesné hmotnosti :) 

Určitě je důležité brát v potaz váš zdravotní stav. Pokud je však průběh vašeho těhotenství v pořádku, nejste na rizikovém těhotenství a nemáte jiná zdravotní omezení, může vám cvičení (ať už si zvolíte jakoukoli formu) jen prospět. Stejně tak, pokud jste se před těhotenstvím aktivně věnovala nějakému sportu, určitě je dobré v něm po konzultaci s gynekologem pokračovat. A jaké fyzické aktivity lze v těhotenství zvolit?

  • Kegelovy cviky: Tyto cviky posilují pánevní dno, což je klíčové pro samotný porod a regeneraci po něm. Silné pánevní dno může pomoci zmírnit bolest při porodu a zrychlit zotavení po něm. Kegelovy cviky provádíte tím, že stahujete svaly, které používáte k zadržení moči.

  • Těhotenská fyzioterapie: V současnosti najdete poměrně dost fyzioterapeutů, kteří se zaměřují přímo na ženy v období těhotenství (ale i po porodu!). Cílem této fyzioterapie je zmírnit bolesti provázející těhotenství, celkově zlepšit pohyblivost, posílit svaly nejen pánevního dna, podpořit správné držení těla a připravit ženu na porod. Stejně tak lze pomocí fyzioterapie ovlivnit i pozici miminka v děloze.

  • Těhotenská jóga: Jóga pro těhotné je ideálním způsobem, jak se připravit na porod. Umožní vám nejen posílit tělo, ale také najít klid a rovnováhu. Jóga pro těhotné zaměřuje pozornost na dýchání a uvolnění, což vám také může pomoci lépe zvládnout stres a úzkost spojené s porodem. Některé pozice pomáhají uvolnit pánev a podporují její flexibilitu, což je pro průběh porodu důležité. Dalším benefitem je, že se naučíte ovládat dech, a to může být velmi užitečné při kontrakcích a během porodu samotného.

  • Mezi oblíbené aktivity v těhotenství, které mohou nastávající mamince pomoci v mnoha směrech, patří také plavání a cvičení na gymnastickém míči. Oboje ocení jak maminka, tak i miminko, protože tyto činnosti podporují nejen dobrou fyzickou kondici, ale i celkovou duševní pohodu. Můžete se jim věnovat samostatně, nebo se zapojit do lekcí určených přímo pro těhotné.

  • Cvičení s Aniballem: Aniball je speciální cvičební pomůcka, která napomáhá posilovat pánevní dno a zpevňovat svaly, které budou při porodu klíčové. „Používání Aniballu umožňuje nácvik vědomého uvolnění pánevního dna za pomoci hlubokého nádechu, vyzkoušení vhodné porodní polohy a pocitu tlaku, který způsobuje nutkání na vypuzování miminka.“ (https://aniball.cz/pages/co-je-to-aniball)

 

2. Strava

Správné stravování je pro těhotné ženy klíčové, a to nejen v souvisloti s přípravou na porod.

  • Potraviny bohaté na železo: Těhotenství může způsobit nižší hladinu železa, což vede mimo jiné k únavě. Zahrňte do jídelníčku potraviny bohaté na železo, jako jsou červené maso, luštěniny, špenát nebo sušené ovoce. Případně  s vaším gynekologem můžete konzultovat i doplňky stravy určené právě těhotným ženám.

  • Bylinné čaje: Některé bylinky mohou pomoci více připravit tělo na porod. Čaj z maliníku má příznivý vliv na činnost hladkého svalstva v malé pánvi, čímž lépe připravuje porodní cesty a podporuje děložní kontrakce. To může přispět ke zkrácení druhé doby porodní, snížit riziko komplikací a zmírnit porodní bolesti. Stejně tak je doporučován také kontryhel a jahodník. Tyto bylinné čaje však začněte užívat nejdříve od 36. týdne těhotenství.

  • Lněné semínko: Lněné semínko je prospěšné zejména v posledních týdnech před porodem. Obsahuje řadu živin, které podporují zdraví těla a mohou přispět k přípravě na porod. Údajně má také „zvlhčit“ porodní cesty a tím i usnadnit miminku cestu ven. V každém případ obsahuje velké množství vlákniny, a proto může být dalším pomocníkem proti již zmiňované zácpě.
  • Datle: Datle jsou potravinou, která si v poslední době získala pozornost pro své možné přínosy v těhotenství. Jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, což je dělá výživnou potravinou během těhotenství. Studie ukazují, že jejich konzumace ve posledních týdnech těhotenství může zkrátit první fázi porodu a snížit potřebu indukce. Také podporují přirozený začátek porodu a mohou pomoci snížit poporodní krvácení. Díky obsahu živin jako vápník a serotonin mohou také přispět k prevenci anémie. Mnoho maminek jistě ocení i to, že datle mají pozitivní vliv na vyprazdňování během těhotenství.

  • Vyvážená strava: Je důležité mít dostatek bílkovin, zdravých tuků, vlákniny a vitamínů. Zelenina, ovoce, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny by měly být základem každodenního jídelníčku.
  • Hydratace: Dostatečné množství vody je také nezbytné pro správnou funkci těla a přípravu na porod. Některé zdroje uvádějí, že by měla žena pro správmý vývoj miminka a bezpečný průběh těhotenství vypít až 3l vody denně. 

 

3. Bylinná napářka

Jednou z významných a v poslední době stále oblíbenějších metod přípravy na porod je ženská bylinná napářka. Pomáhá uvolnit pánevní svaly, podporuje prokrvení a zlepšuje pružnost tkání v oblasti pánve. Bylinné napářky se využívají k přípravě porodních cest a mohou také pomoci zmírnit stres a napětí před porodem. Konkrétní směsi a více informací o bylinné napářce naleznete ZDE.

 

Příprava na porod je komplexní proces, který zahrnuje nejen fyzickou přípravu, ale i psychickou. Pravidelné cvičení, jógové techniky, zdravá strava a čaje, ale i babské rady a podpora blízkých mohou výrazně usnadnit porodní proces. Každá žena je jiná, takže je důležité naslouchat svému tělu a najít to, co vám nejvíce vyhovuje.

Přeji vám mnoho sil, jak fyzických, tak psychických!

 

Štěpánka

 

Strach z porodu: Jak s ním pracovat?

Strach z porodu: Jak s ním pracovat?

Porod je pro každou ženu jedinečným a často velmi emotivním zážitkem. I přesto, že je to přirozený proces, mnoho budoucích maminek prožívá velký strach a obavy. Strach z porodu je přirozený, ale pokud se s ním nepracuje, může výrazně ovlivnit jak těhotenství, tak i samotný průběh porodu.   Kd...

Je předporodní kurz nezbytný?

Je předporodní kurz nezbytný?

Porod je pro každou ženu nezapomenutelný zážitek, který přináší nepopsatelnou radost. Zároveň ale může vyvolávat i obavy a nejistotu. Proto je přirozené, že se maminky, kterým se blíží termín porodu, často ptají, zda navštívit předporodní kurz. Povinnost to určitě není a rozhodnutí je jen na Vás. V každém případě je dobré jeho návštěvu zvážit, protože může být velkým přínosem, a to nejen pro maminky prvorodičky. V tomto článku se dozvíte výhody porodních kurzů, co všechno se na nich naučíte, jaké možnosti máte a jak jsou nákladné.

Předporodní kurz je určený k tomu, aby vás připravil na vše, co vás čeká před, během a po porodu. Cílem je zmírnit stres a strach z neznámého, poskytnout praktické informace a ukázat různé techniky a postupy, které vám mohou usnadnit nejen samotný porod, ale i následnou péči o miminko.

 

Co se v předporodním kurzu můžete naučit?

  • Fyzická příprava na porod: Naučíte se cviky pro těhotné, které mohou usnadnit průběh porodu, posílí vaše tělo a připraví ho na náročný porodní proces.

  • Kdy je čas vyrazit do porodnice: Dozvíte se, podle čeho a jakými signály se řídit, abyste měla větší jistotu, že se do porodnice dostanete ve správnou dobu.

  • Dýchací techniky: Správné dýchání je klíčové pro zvládání bolesti a pro celkový klid v průběhu porodu. Porodní kurz vás naučí, jak správně dýchat v různých fázích porodu, abyste tak sobě i miminku co nejvíce usnadnila vaši společnou cestu.

  • Úlevové polohy: Úlevové polohy při porodu jsou techniky, které pomáhají zmírnit bolest a usnadnit postup porodu tím, že ulevují tlaku na tělo matky. Správně zvolené polohy mohou zlepšit prokrvení, podpořit relaxaci a tím i celkový průběh porodu.

  • Péče o novorozence: Kurzy se zaměřují i na praktické informace o péči o novorozené dítě, jako je kojení, přebalování, přebalování a další nezbytnosti, které vás čekají v období šestinedělí.

  • Psychologická příprava: Na kurzu vás mohou seznámit i s tím, jak porod může probíhat, jak se cítit v různých fázích a jak si vybudovat důvěru ve své schopnosti a ve své tělo, které je na tento proces od přírody připraveno.

  • Partnerova podpora: Zajímavou součástí porodních kurzů je i to, že se do nich zapojuje i partner. Zatímco žena se učí, jak zvládat porod, partner se dozví, jak ji podpořit, co očekávat a jak být co nejvíce nápomocný.

Je dobré a žádoucí, aby byl partner nebo kdokoli jiný, koho jste si vybrala jako svůj doprodov k porodu, na kurzu přítomen. Předporodní kurz je příležitostí pro oba partnery, aby se seznámili s tím, co je čeká, a jak mohou být spolu silnější během tohoto mnohdy náročného zážitku. Partner bude schopný lépe chápat vaše potřeby a pomoci vám udržet klid a pohodu během samotného porodu.

 

Typy předporodních kurzů

V České republice existuje několik různých typů předporodních kurzů. Každý z nich má své výhody a zaměřuje se na trochu jiný přístup.

  1. Nemocniční kurzy

    Mnoho porodnic v ČR pořádá vlastní předporodní kurzy, které jsou součástí jejich nabídky pro nastávající maminky. Tyto kurzy bývají většinou za menší poplatek a zaměřují se na informace relevantní pro konkrétní porodnici, včetně detailů o vybavení, personálu a postupu při porodu. U těchto kurzů je obvykle možnost se seznámit i s prostředím nemocnice, což mohou ocenit zejména prvorodičky.

  2. Soukromé kurzy
    Soukromé předporodní kurzy jsou většinou vedeny zkušenými porodními asistentkami, dulami, lékaři nebo psychoterapeuty. Nabízejí více individuální přístup a často se zaměřují na konkrétní potřeby těhotných žen. Tyto kurzy bývají dražší, ale mohou nabídnout více času na osobní otázky a odpovědi. Často se konají v menších skupinkách, což mohou uvítat maminky, které preferují intimnější prostředí.

  3. Kurzy hypnoporodu
    Hypnoporod je čím dál puplárnějsí metoda přípravy na porod, která využívá techniky relaxace a meditace k tomu, aby porod byl co nejméně stresující a bolestivý. Hypnoporodní kurzy se zaměřují na psychickou přípravu, vizualizace a dýchací techniky, které mohou pomoci snížit bolest a stres a žena se více propojila s potřebami svého těla a miminka.

  4. Online kurzy
    Vzhledem k flexibilitě a dostupnosti jsou stále více populární i online kurzy. Ty jsou výhodné pro maminky, které nemají možnost nebo čas se pravidelně účastnit osobních kurzů. Obvykle zahrnují videa, přednášky a online konzultace, které si můžete procházet ve svém vlastním tempu.

Ceny předporodních kurzů

Ceny kurzů se velmi liší v závislosti na typu kurzu, jeho délce a prestiži lektorů.

  • Nemocniční kurzy: Ceny těchto kurzů se pohybují mezi 300 a 2 000 Kč. Některé porodnice mohou mít kurzy zahrnuté v ceně pobytu, nebo je mohou nabídnout zdarma.
  • Soukromé kurzy: Ceny se pohybují od 2 000 do 5 000 Kč. Některé kurzy mohou být cenově vyšší, pokud se jedná o specializované programy nebo intenzivní kurzy.
  • Hypnoporod: Tyto kurzy bývají nejdražší, s cenami od 3 000 do 8 000 Kč. Většinou zahrnují více osobní přístup a širší podporu během těhotenství i po porodu.
  • Online kurzy: Ceny se pohybují od 1 500 do 3 500 Kč, což je cenově dostupnější varianta pro ty, kdo preferují flexibilitu.

Předporodní kurz může být skvělým nástrojem pro to, abyste se na porod připravila s větší jistotou a klidem. Naučíte se nejen praktické věci, ale i jak zvládnout porodní stres a jak si vybudovat důvěru ve své schopnosti. Ať už se rozhodnete jakýkoli výše zmíněný kurz, rozhodně nezapomeňte na to, že pokud jde o doprovod u porodu, jeho podpora a zapojení je pro vás nesmírně důležité.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ kurzu, nejdůležitější je cítit se připravená a mít možnost čelit porodu s klidem a informovaností.

 

Předji hodně sil a ještě více štěstí!

Štěpánka