SLEVA 20% na kosmetiku a hygienické produkty pro děti. DO VYPRODÁNÍ ZÁSOB!!

Co obnáší ambulantní porod?

V České republice máte právo rozhodnout o tom, kde a jak bude probíhat porod vašeho dítěte. Možnosti jsou různé a záleží na tom, jaký přístup k porodu preferujete. Nejčastější volbou je porod v nemocnici, kde budete vy i miminko pod neustálým odborným dohledem. Pokud ale toužíte po intimnějším a přirozenějším prostředí, můžete zvolit domácí porod, kde vám bude asistovat porodní asistentka nebo dula. Tento typ porodu má tu výhodu, že probíhá v pohodlí vašeho domova, často za přítomnosti rodiny a s minimem lékařských zásahů. Ženy se také v domácím prostředí cítí mnohem bezpečněji.

Další alternativou je ambulantní porod – možnost, která vám umožní opustit porodnici už několik hodin po porodu. Co všechno obnáší, jak probíhá a jaké má podmínky?

 

Jak probíhá ambulantní porod?


Předporodní příprava: Ambulantní porod není automaticky dostupný všem ženám a v některých porodnicích mohou vyžadovat, abyste se s nimi domluvila předem. Dopředu byste měla být domluvená také s pediatrem, ke kterému budete s miminkem docházet. Je třeba, aby vám potvrdil, zda bude schopný zajistit miminku všechna potřebná vyšetření, které se jinak běžně provádějí během pobytu na oddělení šestinedělí. 

Průběh porodu: Průběh porodu samotného se neliší od běžného porodu v porodnici. Poté jsou ošetřena případná poporodní poranění, je ošetřena pupeční šňůra a probíhá první kontakt - bonding a třeba i první přisátí miminka. 

Po porodu: Po narození dítěte zůstává matka a dítě minimálně dvě hodiny pod dohledem personálu, který se ujistí, že je v pořádku. Pokud vše probíhá bez komplikací a matka i dítě jsou v pořádku, mohou být připraveni na propuštění domů. V některých porodnicích probíhá propustka v dopoledních hodinách, což znamená, že žena s dítětem opustí porodnici do 12 hodin po porodu. Někde vás propustí po zmíněných dvou hodinách a některé porodnice naopak umožňují i delší pobyt, pokud to matka požaduje.

 

Podmínky pro ambulantní porod


Aby bylo možné podstoupit ambulantní porod, musí být splněno několik podmínek:

Bezproblémový průběh porodu: Žena musí mít nízkorizikové těhotenství, což znamená, že nebyly zjištěny žádné komplikace, a to jak během těhotenství, tak při porodu. Měla by být v průběhu těhotentství sledována gynekologem a mít všechna potřebná vyšetření.

Zdraví matky i dítěte: Po porodu musí být žena i novorozenec ve stabilním zdravotním stavu, bez známek komplikací.

Dostatečná péče o matku i dítě: I po opuštění porodnice zůstává žena v kontaktu s lékařem, případně porodní asistentkou. Také je třeba mít domluveného pediatra, jak už bylo zmíněno výše.

Souhlas nemocnice a lékaře: Může se stát, že některé porodnice nebude ambulantní porod nabízet, nebo budou vyžadovat domluvu předem. I přes to, že v případě dobrého zdravotního stavu vašeho i miminka máte na propuštění z nemocnice nárok, doporučuji se předem informovat ve vámi vybrané nemocnici, i kdyby jen pro váš klid :)

 

Co s sebou k ambulantnímu porodu?

Přestože ambulantní porod znamená, že žena po porodu opustí porodnici rychleji, stále je třeba se na porod dobře připravit a mít u sebe vše potřebné. Mezi základní věci, které si žena na ambulantní porod s sebou obvykle bere, patří:

  • Individuální potřeby pro porod: Například aromaterapie, oblíbená hudba, bylinná napářka apod.

  • Osobní hygienické potřeby: Ručník, osušky, přezuvky, poporodní vložky, jednorázové kalhotky.

  • Oblečení pro matku i dítě: Pro matku pohodlné oblečení na porod a oblečení na odchod z porodnice. Pro dítě oblečení na příchod domů (body, punčocháče, čepička, deka) a autosedačku.

  • Kosmetické a hygienické potřeby pro novorozence: Například plenky, ubrousky, krém na opruzeniny.

  • Dokumenty: Těhotenský průkaz, občanský průkaz a další běžné dokumenty, které konkrétní nemocnice požaduje. 

  • Jídlo a pití: Některé porodnice doporučují přinést si vlastní občerstvení, přestože pobyt je krátký.

 

Výhody a nevýhody ambulantního porodu

Ambulantní porod volí většinou ženy, které už mají s porodem alespoň jednu zkušenost. Už vědí, co je po porodu čeká a většinou si jsou s péčí o novorozené miminko jistější. To ovšem neznamená, že je to podmínkou. Pokud budete mít doma dostatečnou podporu, ideálně v podobě návštěv lékaře či porodní asistentky, určitě může být tento typ porodu vhodnou volbou i pro vás. S rozhodováním vám může pomoci srovnání výhod a nevýhod ambulantního porodu.

 

Výhody:


Rychlý návrat do domácího prostředí
Po porodu se můžete vrátit domů, kde se budete cítit pohodlně a v bezpečí. Pro mnoho může být nemocniční prostředí stresující nebo neosobní. Doma máte klid, vlastní postel, všechny své věci a možnost okamžitého a nerušeného sžití s miminkem.

Menší stres a pohodlí
Některé ženy se cítí ve známém prostředí doma uvolněněji a méně vystresovaně než v nemocnici, což může přispět k lepší regeneraci. Navíc mohou být v kontaktu s rodinou a blízkými hned po porodu a v ideálním případě i využít jejich pomoc a podporu.

Individuální režim
Při pobytu na oddělení šestinedělí probíhají vizity a různé prohlídky a vyšetření vás i miminka. Mnohdy si tak za celý pobyt (vetšinou 72 h) nestihnete ani trochu odpočinout. Kromě toho jsou na tomoto oddělení většinou dvoulůžkové pokoje a tak se může stát, že se budete navzájem rušit s druhou maminkou. V domácím prostředí vám tohle nehrozí a pokud vám doma rodina zajistí potřebný čas a klid, budete mít víc času a pohodlí pro své první chvíle s miminkem.

Nižší riziko nemocniční infekce
Pobyt v nemocnici může zvýšit riziko infekcí, zejména v poporodním období. Po ambulantním porodu, pokud je vše v pořádku, je riziko infekce nižší, protože zůstáváte mimo nemocniční prostředí.

Možnost se rychleji zotavit
Některé ženy pociťují rychlejší psychické i fyzické zotavení, když mohou být co nejdříve doma a ne v nemocnici, kde se necítí zcela pohodlně.

 

X

Nevýhody:


Riziko nečekaných komplikací
Pokud by došlo k jakýmkoli komplikacím u vás nebo u vašeho miminka, nemusí být ambulance v blízkosti, což znamená, že budete muset rychle cestovat zpět do nemocnice, a to může být stresující.

Omezená podpora a péče
I když si můžete zorganizovat domácí péči (například návštěvu porodní asistentky), některým ženám může 24hodinová lékařská péče a personál, který je v případě potřeby ihned k dispozici, chybět. Také je nutné zajisti pediatra, který po porodu převezme péči o miminko.

Vyšší nároky na domácí péči
Po porodu bude potřeba se postarat o sebe i o miminko, což může být náročné. Pokud nemáte dostatečnou podporu rodiny nebo odborníka, může to být stresující, zvláště pokud máte nějaké fyzické problémy nebo bolestivý poporodní stav.

Méně informací a dohledu
Po krátkém pobytu v porodnici může být pro některé ženy složitější zorientovat se v poporodní péči o sebe i o dítě, zejména co se týče kojení, péče o pupík nebo rozpoznávání příznaků, které by naznačovaly, že je něco v nepořádku.

Rodný list - vyřízení rodného listu za vás vyřizuje nemocnice. V případě ambulantního to ale pravděpodobně bude na vás.

 

Při rozhodování o tom, jaký porod si vyberete, nespěchejte. Vše proberte i s rodinou, zvažte pro a proti a v případě nejasností se nebojte zeptat svého lékaře, duly nebo porodní asistentky. A i když budete mít pocit, že jste pevně rozhodnutá, není nic špatného na tom, změnit názor na poslední chvíli . Rozhodujte se podle toho, jak to v daný moment cítíte :) 

 

Přeji vám porod v bezpečných a láskyplných podmínkách.

 

Štěpánka