Články na téma Porod
Porod je bezesporu nezapomenutelným a pro většinu žen nádherným zážitkem. Je to den, kdy na svět přivedete nový život a ten váš se téměř od základů změní. I přes to, že je porod naprosto přirozený jev a každé ženské tělo má dostatek sil a vrozených schopností pro to, aby přirozeně porodilo miminko, bohužel ne vždy se porod obejde bez menších či větších poranění.
O jaká poranění se jedná?
Během přirozeného (vaginálního) porodu nejběžněji dochází k prasklinám či drobným oděrkám. K těmto poraněním může dojít přímo v pochvě, na zevních rodidlech a hrázi. Některá poranění, například drobné oděrky, se během pár dnů zacelí bez větší péče. Ta větší už vyžadují šití, které se provádí přímo na porodním sále ihned po porodu. Šití takto citlivých míst může být pro mnohé maminky velmi nepříjemná představa, ale není třeba se toho obávat. Ošetření bývá provedeno citlivě a s lokální anestezií. Navíc je velmi pravděpodobné, že ve chvíli, kdy si budete užívat bonding s vaším právě narozeným miminkem, šití poraněných míst téměř nezaznamenáte.
Častým poraněním během porodu bývá i poranění (natržení) hráze. To, k jak velkému poranění dojde a jestli vůbec, je velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech, jako jsou průběh porodu, velikost miminka, věk rodičky nebo masáž hráze během těhotenství. Aby se předešlo komplikacím či většímu poranění, bývá proveden nástřih hráze (epiziotomie). Ten by měl být proveden pouze s vaším souhlasem a po tom, co vám lékař nebo porodní asistentka toto rozhodnutí zdůvodní. Sešití hráze se následně provedeno opět s lokální anestezií vzápětí po porodu.
Je možná prevence?
Jak bylo výše zmíněno, výskyt a četnost poranění, která nastanou v souvislosti s porodem, jsou u každé maminky individuální. Jsou ale opatření, která vám mohou pomoci těmto poraněním předejít. Nejčastěji zmiňovaná je masáž hráze (oblast mezi konečníkem a pochvou), kterou můžete začít provádět zhruba šest týdnů před termínem porodu a která napomůže větší elasticitě. K masáži můžete použít vhodný olejíček (mandlový, kokosový, olivový, ...) nebo lubrikační gel na vodní bázi.
Dalším způsobem je použití pomůcky Aniball (silikonový balónek s mechanickou pumpičkou). Trénování s touto pomůckou může pomoci přejít nástřihu hráze a zároveň napomáhá posílit svaly pánevního dna.
Pro uvolnění porodních cest a změkčení hráze můžete zvolit také bylinnou vaginální napářku. Tu můžete používat od ukončeného 38. týdne těhotenství, během porodu a následně i po porodu jako podporu poporodního hojení. Stačí jen zvolit vhodnou směs. Mnoho nemocnic dnes již bylinnou napářku nabízí, případně si ji můžete vzít s sebou.
Poranění hráze může také významně ovlivnit vhodná poloha při porodu, porod do vody a správná technika dýchání. Více o vhodné porodní poloze, technikách dýchání a poranění hráze se můžete dozvědět v článku od Mgr. Elišky Mertelíkové (ZDE). V rámci přípravy porodních cest na porod je často zmiňován také maliníkový čaj, který můžete popíjet od ukončeného 36. Týdne.
Péče o poporodní poranění
Základem pro správnou péči o poporodní zranění a s tím co nejrychlejší hojení je určitě pečlivá hygiena. První dny po porodu je třeba osprchovat tato poranění po každém použití toalety. Pro osprchování postačí jen samotná voda. Pokud pro vás bude příliš náročné chodit několikrát denně do sprchy, nebo se vám to jen bude zdát časově příliš náročné, můžete využít intimní spršku, se kterou lze provést hygienu přímo na toaletě. Použít můžete také vhodný mycí gel určený pro intimní hygienu v období po porodu.
Pro úlevu od bolesti a rychlejší hojení je dobré sáhnout po přípravcích, jako je zklidňující gel nebo pěna, které jsou určeny přímo na poporodní poranění.
S hygienou po porodu souvisí i používání vhodných vložek a prodyšných, ideálně síťovaných kalhotek, které budete potřebovat kvůli očistkům, které budou odcházet z dělohy během prvních dnů po porodu. Vložky by měly být prodyšné a bez parfémů, ideálně takové, které jsou přímo určeny do porodnice. Naopak velmi nevhodné jsou běžné menstruační vložky, které by mohly nadělat spíše více neplechy než užitku. Důležité je vložky vyměňovat v co nejkratších intervalech, aby hojení probíhalo správně a nehrozila případná infekce. Víše zmíněné síťované kalhotky jsou ideální volbou pro kombinaci s porodnickými vložkami, jelikož jsou vzdušné, pohodlné a vložku udrží tam, kde mají.
Na trhu jsou i chladící vložky, které namáhaným místům poskytují úlevu podobně jako studený obklad. Ledové obklady vám v mnoha nemocnicích zajistí i zdravotní personál.
V případě, že vám poranění bude způsobovat problém se posadit, můžete si s sebou do porodnice vzít kruhový poporodní polštář nebo nafukovací kruh či jinou pomůcku, která se vám postará o větší pohodlí. Problém se sezením po porodu ale nejsou pravidlem, mnoho maminek může po porodu sedět naprosto bez obtíží.
Po císařském řezu
V případě, že váš porod proběhne císařským řezem, výše zmíněným poraněním se vyhnete. Určitému nepohodlí a bolesti (především bolesti samotné rány) bohužel nikoliv. Co se týče poporodní péče, je třeba myslet na důkladnou péči o jizvu po provedeném císařském řezu. Tu je třeba udržovat v čistotě, omývat vodou, nechat ji co nejvíce dýchat a později promazávat a masírovat vhodnými oleji či krémy (např. šípkový olej, třezalkový olej či měsíčková mast). O tom, jak přesně pečovat o jizvu, aby se zahojila co nejlépe, vás poučí zdravotnický personál přímo v porodnici.
I po císařském řezu budou z děložní dutiny několik dní odcházet očistky, proto je i v tomto případě třeba myslet na dostatek poporodních vložek a ideálně i síťovaných kalhotek, které nebudou dráždit jizvu a zároveň ji nechají dýchat.
Pokud se do porodnice nedostavíte na pouze ambulantní porod (maminka s miminkem opustí nemocnici pár hodin po porodu), ale budete ležet na oddělení šestinedělí, na péči o poporodní poranění nebudete zcela sama. S úlevou od bolesti vám může pomoci zdravotnický personál, případně vám může doporučit co dělat, abyste se cítila lépe. A každý den při lékařské vizitě lékař pohledem zkontroluje případné šití a odcházení očistků. Zároveň se pohmatem ujistí, zda se vám zavinuje děloha tak, jak má a ujistí se, že jste v pořádku.
Poporodní poranění jsou mnohdy pro maminky, kterým se blíží termín porodu, velkým strašákem. Rozhodně z toho ale nemusíte mít takový strach. Během porodu často žádná poranění ani nezaznamenáte a pokud dodržíte zásady správné hygieny, budou se případná poranění hojit velmi rychle. Navíc si budete každým okamžikem užívat přítomnost vašeho nově narozeného miminka a určité nepohodlí vám pak může připadat naprosto zanedbatelné :)
Všem maminkám moc přeji nádherný a bezproblémový porod.
Štěpánka
Pokud máte chvíli před porodem a hledáte informace o tom, co vše obnáší přivést miminko na svět, určitě jste se už setkala s pojmem bonding. V překladu původně anglické slovo bond znamená pouto a v tomto našem případě se jedná o pouto mezi matkou a dítětem. Toto pouto je od přírody velmi silné samo o sobě, ale jeho správné utváření můžeme v podstatné míře ovlivnit už v prvních chvílích bezprostředně po porodu.
V porodnictví je bonding chápán jako těsný kontakt matky a novorozence „kůže na kůži“. V praxi to znamená, že ihned po porodu je miminko, které je stále spojeno s matkou pupečníkem, přiloženo matce ideálně na holý hrudník a přikryto dekou nebo jinou přikrývkou, aby nehrozilo prochladnutí. Během této chvíle dochází v těle matky i miminka k mnoha procesům (mj. vyplavování hormonu oxytocinu), které mají podstatný vliv jak na psychický a fyzický vývoj dítěte, tak na stav samotné maminky. U té bonding napomáhá k počáteční tvorbě mateřského mléka, k lepší regeneraci po porodu a v neposlední řadě také snižuje riziko poporodní deprese. Během bondingu často dochází také k prvnímu přisátí miminka. Pokud se ale miminko nepřisaje, určitě se tím netrapte a pouze si užívejte vzájemnou blízkost, kontakt a lásku. Až přijde správný čas, miminko si vám jistě o nakojení řekne samo :)
V mnoha porodnicích může být během bondingu provedeno také základní vyšetření miminka. Pokud tomu tak není, miminko je vyšetřeno a zváženo na vyhřátém lůžku ve vaší blízkosti nebo za přítomnosti tatínka či jiné blízké osoby, která s vámi byla u porodu. Koupání a měření ihned po porodu dnes už není nutností a miminko je co nejdříve zabaleno a vráceno mamince, aby si mohli i nadále užívat jeden druhého navzájem.
Bonding:
- vytváří silné pouto mezi matkou a dítětem,
- umožňuje miminku cítit se v novém prostředí bezpečně,
- pozitivně ovlivňuje budoucí vývoj a imunitu dítěte,
- napomáhá mamince vcítit se do potřeb dítěte,
- podporuje laktaci,
- napomáhá předcházet poporodní depresi a vžít se žene do nové mateřské role,
- má vliv na tvorbu oxytocinu, který má vliv na zavinování dělohy a celkovou regeneraci po porodu.
Jsou nějaké podmínky pro provedení bondingu po porodu?
Pokud během porodu nenastanou nějaké komplikace a dovoluje to zdravotní stav matky a miminka, měl by být bonding umožněn vždy. Bonding je možný dokonce i po císařském řezu. Pokud je maminka při vědomí (zákrok nebyl proveden v celkové anestezii), může být miminko za asistentce zrd. personálu ihned po vyjmutí přiloženo mamince na hrudník. Další možností je přiložit miminko na holý hrudník otci dítěte, který je často u porodu přítomen. I takový kontakt přináší miminku pocit bezpečí, a i tatínkové bonding často popisují jako silný a nezapomenutelný zážitek.
I přes to, že se čím dál více dbá na co největší přirozenost u porodu, bohužel ne v každé nemocnici je umožnění bondingu samozřejmostí. Proto je dobré se o této možnosti dopředu informovat v porodnici, ve které jste se rozhodla vaše miminko porodit, případně to napsat jako vaše přání do porodního plánu. Dle mého názoru by vám to ale mělo být na základě domluvy s personálem umožněno kdekoliv.
Kontaktem kůže na kůži to nekončí..
Přímý kontakt bezprostředně po porodu je bezesporu důležitým a pro obě strany přínosným začátkem pro budování pouta mezi matkou a narozeným dítětem. Tímto okamžikem to ovšem nekončí. Sbližování a prohlubování vzájemného pouta trvá i během šestinedělí a stejně tak další týdny poté. Jak pro maminku, tak pro dítě, je vše nové. Péče o novorozence, který si pomalu zvyká na novou podobu vnějšího světa, může být v mnoha ohledech náročná. Aby tyto nelehké chvilky nestály v cestě vašemu sbližování, zaměřte se co nejvíce na to pozitivní a na vaše společné chvíle.
Pomoci může například neustálý blízký kontakt, ať už přímý kontakt na kůži, nebo jen trávení času společně ve vaší posteli. Za zvážení určitě stojí také pořízení nosícího šátku či vhodného nosítka, což jsou velcí pomocníci jak po praktické stránce, tak právě pro udržení blízkého kontaktu. Pokud se vás někdo v okolí bude snažit, mnohdy v dobré víře, přesvědčit, že byste miminko měla nechat „zvykat“, aby bylo samo a nevyžadovalo neustále vaši přítomnost, tak, prosím, dotyčného neposlouchejte a řiďte se vaším mateřským instinktem a citem. Určitě byste našla nejednu studii, která by vám potvrdila, jak moc miminko potřebuje v prvních měsících života vaši blízkost, jak moc je to důležité nejen pro jeho správný psychický vývoj, a jak moc tím může být ovlivněn právě váš vzájemný vztah v budoucích letech.
Společné chvíle a s tím i upevňování pouta mezi vámi si můžete užít určitě také během kojení, jehož přínosy by byli na další samostatnou kapitolu :). Každopádně je to jedna z nejlepších metod jak navázat co nejbližší vztah s miminkem a vzájemně si porozumět. Sblížit vás může také společné hraní, povídání (vyprávět můžete cokoliv, třeba jen zážitky z nákupu), zpívání, procházky anebo masáž, při které si miminko užije vaši blízkost, a navíc mu dodáte pocit lásky a bezpečí. Pro masáž navíc můžete zvolit vhodné dětské aroma oleje, jejichž vůně zprostředkuje příjemnou chvíli i vám samotné.
Ale co když TO tam není?
Metod, jak si užívat vzájemnou blízkost je mnoho a vy si určitě najdete tu, co vám nejvíce vyhovuje. Může se ale stát, že i přes veškerou vaši snahu, se vám nebude dařit s miminkem sblížit a slibované přívaly lásky se nedostaví. I to je poměrně běžný stav, o kterém se naštěstí začíná mezi maminkami více a více mluvit. Pokud to bude váš případ, hlavně si, prosím nic nevyčítejte a zkuste se obrnit trpělivostí. Mnoho maminek si po porodu projde výčitkami, že ke svému dítěti necítí to, co očekávaly a považují samy sebe za špatné matky. To, že své miminko matka bezmezně miluje už během těhotenství nebo bezprostředně po porodu, určitě není naprostý standart, naopak je to u každé rodičky individuální. Proto si v tomto případě, opět prosím, nic nevyčítejte a zkuste vyčkat. Dřív či později se ta bezmezná mateřská láska určitě objeví. A pokud by vás to přeci jen hodně trápilo, rozhodně se nebojte s tím někomu svěřit. Ať už vašim blízkým či odborníkovi, který může vyloučit i případnou poporodní depresi.
Opravdu výše zmíněná situace běžná věc, jen se o tom donedávna bohužel téměř nemluvilo. To se ale pomalu mění a pokud byste se s tímto po porodu potýkala i vy, teď už budete vědět, že se za to nemusíte stydět, nebo si dokonce nadávat, ale naopak svým sdílením můžete pomoci i jiným maminkám, které se ocitnou ve stejné situaci.
Přeji vám hodně štěstí a spoustu vzájemné lásky :)
Štěpánka
Pokud čekáte miminko, určitě už tušíte, že vás vedle chystání výbavičky a těšení se na nově příchozí miminko čeká také spousta praktického zařizování. Do toho spadá i zajištění finanční situace po porodu, se kterou nám u nás naštěstí (pouze do jisté míry) pomáhá stát. Na co ale vlastně máte nárok? A co to znamená „být na mateřské“?
Mateřskou většina lidí označuje dobu, kdy je maminka s malým dítětem doma. Zároveň je to ale také období, kdy žena na čas opouští zaměstnání, aby se mohla připravit na porod a těšit se z miminka. Právě tato varianta, kdy žena několik týdnů před termínem porodu skončí v práci a následně si užívá první měsíce miminka, se správně nazývá mateřská dovolená. Na druhou stranu rodičovská dovolená je čas, kdy pečujete o své dítě a zároveň pobíráte rodičovský příspěvek. Dalším z rozdílů je ten, že výše dávky během mateřské je u každé maminky stanovena jinak a odvíjí se podle jejího dosavadního platu. Celková výše rodičovského příspěvku je ale pro každého stejná, pouze se může lišit měsíčně vyplacená částka (dle počtu měsíců, kdy plánujete být s dítětem doma). Dalším pojmem, který se točí kolem tohoto tématu, je porodné, což je jednorázový příspěvek pro rodiny, které nemají dostačující příjem.
Více o mateřské, rodičovské a porodném:
Mateřská - peněžitá pomoc v mateřství (PPM)
Peněžitá pomoc v mateřství, kterou maminka pobírá během mateřské dovolené, je jednou z dávek s nemocenského pojištění. Celkem je vyplácena 28 týdnů (v případě vícerčat 37 týdnů) a nastoupit na ni můžete šest nebo osm týdnů před termínem porodu. Právě placené nemocenské pojištění je jednou z podmínek pro nárok na PPM. Jste-li zaměstnaná, platí vám nemocenské pojištění zaměstnavatel. V případě, že jste podnikatelka (OSVČ), je třeba, abyste si toho pojištění platila sama. Pozor - neplést si nemocenské pojištění se zdravotním pojištěním. Nemocenské je u OSVČ, na rozdíl od zdravotního pojištění, stále dobrovolné. Nemocenské pojištění musí být odváděno v době nástupu na mateřskou dovolenou, nebo musí trvat ochranná lhůta z ukončeného nemocenského pojištění (v případě, že jste ukončila pracovní poměr před porodem).
Druhou podmínkou je, být nemocensky pojištěna alespoň 270 dní (cca devět měsíců) během posledních dvou let. Těchto 270 dní není nutné splnit u jednoho zaměstnavatele, ale je možné dny nemocenského pojištění sečíst z vícero zaměstnání. U OSVČ je to opět trochu jinak. Také je zde podmínka plnění nemocenského pojištění minimálně 270 dní, ale z toho 180 dní musí být splněno v období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou.
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vám vystaví váš ošetřující gynekolog, který potvrdí předpokládaný termín porodu. Vy ji následně předáte svému zaměstnavateli, který ji předá okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud jste OSVČ a splňujete podmínky nemocenského pojištění, žádost předkládáte přímo na OSSZ. Výše PPM je 70% z denního vyměřovacího základu za posledních dvanáct kalendářních měsíců.
Pokud jste před termínem porodu nebyla zaměstnaná, nebo nesplňujete výše zmíněné podmínky, nárok na PPM bohužel nemáte a čerpat můžete až rodičovský příspěvek, na který má právo vždy jeden z rodičů (více o rodičovském příspěvku níže).
Rodičovský příspěvek
Doba, kdy rodič pobírá rodičovský příspěvek, je často označována jako mateřská dovolená. Na rodičovskou ale nastupujete právě po výše zmíněné mateřské dovolené, máte-li na ni nárok. Pokud na PPM nárok nemáte, o rodičovský příspěvek můžete žádat ode dne narození vašeho dítěte.
Rodičovský příspěvek je dávkou pro jednoho z rodičů, který celodenně a řádně pečuje o dítě. Od roku 2024 je výše rodičovského příspěvku 350 000 Kč (u vícerčat až 525 000 Kč.). U dětí narozených do konce roku 2023 je to 300 000 Kč. Výši měsíční částky si může zvolit sám rodič, do jisté míry je ovšem ovlivněna výší vašeho denního vyměřovacího základu, díky kterému vám byla stanovena předchozí peněžitá pomoc v mateřství (mateřská). Pokud jste na PPM nedosáhla, výše vašeho měsíčního příspěvku může být maximálně 13 000 Kč. Výši měsíčně vyplácené částky můžete měnit jednou za tři měsíce.
Maximální věk dítěte pro vyčerpání příspěvku je od roku 2024 nově stanoven na tři roky. Pro děti narozené do 31.12.2023 je maximální hranice čtyři roky.
Žádat o rodičovský příspěvek můžete ode dne narození vašeho dítěte. V případě, že pobíráte PPM (mateřská) a požádáte o rodičovský příspěvek ve čtvrtém měsíci dítěte, naváže vám příspěvek plynule na PPM. Žádat můžete osobně na Úřadu práce, nebo můžete žádost poslat poštou či přes datovou schránku. Pohodlný způsob podání žádosti je také přes klientskou zónu Jenda, kde zle po ověření identity žádost jednoduše vyplnit.
Porodné
Porodné je jednorázová dávka pro rodiny s nižším příjmem, která je vyplácena na náklady související s porodem a narozením dítěte. Žádat o porodné lze pouze u narození prvního a druhého dítěte. Výše dávky je neměnná. U prvního dítěte činí 13 000 Kč a u druhého 10 000 Kč. Pokud se vám narodí dvojčátka, dostáváte obě částky naráz.
To, jestli na porodné máte nárok, záleží na výši čistého příjmu rodiny. „Rozhodný (čistý) příjem rodiny v kalendářním čtvrtletí před narozením nebo převzetím dítěte musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny “ (mpsv.cz). Informace o výši životního minima a kalkulačku pro zjištění, zdali na porodné máte nárok, naleznete zde. O porodné můžete žádat až jeden rok zpětně. Výše uvedené podmínky ovšem musí být splněny k datu narození vašeho dítěte.
Žádat o porodné můžete opět online na stránkách MPSV. Veškeré informace o dokladech, které k žádosti potřebujete, naleznete zde. Pokud vyřízení žádosti chcete provést osobně, stačí navštívit příslušné pracoviště Úřadu práce (dle trvalého bydliště).
Pro více podrobnějších informacích o jednotlivých příspěvcích můžete navštívit tyto stránky:
- Peněžitá pomoc v mateřství: https://www.cssz.cz/penezita-pomoc-v-materstvi
- Rodičovský příspěvek: https://www.mpsv.cz/-/rodicovsky-prispevek
- Porodné: https://www.uradprace.cz/porodne
Pokud si i nadále nejste úplně jistá, zda na jednotlivé příspěvky máte nárok, nebo nevíte, jakým způsobem podat žádost, určitě se nebojte navštívit pracoviště Okresní správy sociálního zabezpečení (pro PPM) či Úřadu práce. Doporučuji si ale dopředu sjednat termín.
Přeji hodně štěstí a energie nejen pro vyřizování žádostí :)
Štěpánka
Pomalu se blíží čas příchodu vašeho očekávaného miminka na svět a vy čím dál častěji přemýšlíte, co nastane potom? Nepochybně vás čeká obrovská spousta lásky, která je jednou z nejpodstatnějších věcí pro správnou péči o miminko. Vedle toho je ale třeba myslet i na praktickou stránku. Kde bude miminko spát? Jaké potřebuje oblečení? Co koupel a péče o jeho pokožku? Na tyto otázky a pár dalších je dobré udělat si čas už nějaký ten týden před termínem porodu.
Některé maminky plánují a nakupují výbavu již od prvních dnů těhotenství. Obecně se uvádí, že tašku do porodnice a s ní i výbavu pro miminko je dobré mít nachystanou alespoň čtyři až pět týdnů před termínem. Je zcela na vás, jaký čas a nadšení si pro přípravu a balení necháte. Pro klid duše, se kterým souvisí i pohoda miminka, však doporučuji nenechat to na poslední chvíli a opravdu se připravit alespoň ten měsíc před. I když máte ukázkový průběh těhotenství, nikdy nevíte, kdy se miminko rozhodne, že už chce za vámi. Je vhodné mít přichystané při nejmenším ty základní věci. Zbytek potřeb lze v dnešní době s obchody téměř na každém rohu koupit v podstatě běhěm malé chvilky.
O tom, co přichystat do tašky do porodnice pro vás i miminko si můžete přečíst v článku Seznam věcí potřebných k porodu. Co mít ale nachystáno, až se vrátíte s miminkem z porodnice domů? Je třeba popřemýšlet o spánku miminka, oblečení, přebalování, hygieně a případně i krmení.
Spánek: První co vás napadne je zřejmě postýlka. Postýlku je určitě vhodné pořídit i v případě, že plánujete mít v noci miminko ve vaší posteli. Novorozenec spí první dny většinu času i přes den a to vy bohužel pravděpodobně nebudete. A pokud budete používat monitor dechu, hodí se menší matrace právě v dětské postýlce. Tak jako všeho pro miminka je i postýlek na trhu obrovské množství. Výběr je jen a jen na vás, určitě ale postačí obyčejná dřevěná postýlka s vhodnou matrací. Co ale doporučuji je postýlka, u které je možné sundat nebo snížit boční stranu, aby šla přisunout k vaší posteli. Dále bude miminko potřebovat přikrývku (případně spací pytel), povlečení, prostěradlo a hodně práce vám ulehčí také nepromokavý chránič matrace. Pro bezpečnost a komfort miminka vyberte také mantinel do postýlky. Těch je opět na výběr celá řada. Důležité je, aby plnil účel a miminko si mezi šprušle nestrkalo nohy a ruce a bylo chráněno před průvanem. Aby bylo postaráno o co největší bezpečí miminka, je dobré zvážit také použití monitoru dechu, a to kvůli SIDS - syndromu náhlého úmrtí novorozence. Jelikož je miminko s přibývajícími týdny stále více pohyblivější, využijete monitor pravděpodobně jen v prvních pár měsících. Mnoho nemocnic nabízí možnost zapůjčení monitoru dechu. Poplatek nebývá vysoký a v nemocničních zařízeních byste měli mít jistotu, že monitory odpovídají požadované kvalitě a jsou pravidelně kontrolovány. Zda však monitor budete používat, zda bude nový nebo koupený, je opět jen na vašem rozhodnutí. K těmto základním věcem už můžete pořídit co se vám líbí nebo uznáte za vhodné. Koupit můžete například ještě nebesa, kolotoč nad postýlku, hnízdečko, zavinovačku, spací pytel, zařízení s bílým šumem, klín pod matraci a mnoho dalšího.
Oblečení: Nejedna maminka se při pohledu na kojenecké oblečení nechá unést a nakoupí výbavičku, která by stačila na trojčátka. Toto nadšení je samozřejmě naprosto v pořádku. Jen bych ráda poukázala na to, že miminka v prvních týdnech života opravdu rychle rostou a první velikosti jim jsou téměř hned malé. I ze své zkušenosti proto doporučuji to s množstvím oblečení v prvních velikostech (50, 56, 62, 68) nepřehánět. Při nákupu bychom také měli myslet na to, v jakém ročním období se nám miminko narodí a podle toho přizpůsobit jeho oblečení. Co tedy pořídit pro první měsíce? Overaly na spaní 2-3 ks, body cca 8 ks (krátký/dlouhý rukáv, dle ročního období), dupačky (příp. tepláčky) 6-8 ks, svetříky 2-3 ks, rukavičky 2 ks, prodyšná čepička, ponožky 4 páry. V zimě samozřejmě také vhodnou kombinézu, rukavice, čepici a fusak do kočárku. Tato základní výbava by vám měla stačit na to, abyste nemusela 2x denně zapínat pračku :) Pokud ale neodoláte rozkošným šatičkám či roztomilým soupravám, bez výčitek je do výbavy pro vaše miminko přidejte.
Přebalování: Velmi důležité je určitě mít doma dostatečnou zásobu plenek. Na výběr máte mezi mnoha značkami jednorázových plen a nebo se můžete rozhodnout pro pleny látkové. Pokud se rozhodnete pro látkování, doporučuji koupit minimálně balík jednorázových plenek, a to například kvůli cestám k pediatrovi a podobně. Stejně tak je dobré mít jednorázové přebalovací podložky. U jednorázových plen počítejte s cca sedmi plenkami na den. Dále budete potřebovat vlhčené ubrousky nebo netkanou textilii (perlan), kterou můžete namáčet ve vodě s kapkou dětského mycího olejíčku. Při přebalování je třeba věnovat pozornost také pokožce děťátka a pořídit ochranný krém, který zabrání případnému opruzení.
Přebalování si přizpůsobte dle vašich možností. Ne každý má doma prostor na přebalovací komodu. Alternativou může být přebalovací pult, který můžete dát na postýlku či menší stolek/skříňku, případně i zabezpečený stůl s měkkou dekou a omyvatelnou přebalovací podložkou.
Koupel: Pro koupel vašeho miminka budete potřebovat vaničku nebo koupací kyblík. Každá z těchto variant má své zastánce. Doporučuji prostudovat klady a zápory na internetu a rozhodnout se podle toho, co vám bude bližší. Rozhodně v ani jednom případě nešlápnete vedle. Pokud se rozhodnete pro vaničku, budete potřebovat také lehátko (plastové, látkové, molitanové, ...). Dále minimálně dvě žínky (na obličej by měla být žínka zvlášť), osušku či větší bavlněnou plenu, teploměr do vody, která by měla mít ideálně 36-37 °C, dále měkký kartáč na vlasy, hřebínek a zakulacené nůžtičky na nehty. V prvních dnech se také budete muset starat o pupík. Ten je třeba nejméně 1x denně očistit a dezinfikovat. K tomu vám poslouží buď gázové čtverečky nebo vatové tyčinky a jako dezinfekce 60% líh z lékárny nebo speciální dezinfekce (např. Octanisept). O tom, jak se o pupík starat a co použít jako dezinfekci, by vás měla poučit dětská sestra či lékař ještě před propuštěním z nemocnice.
S koupelí souvisí samozřejmě i péče o citlivou dětskou pokožku. Určitě doporučuji vybírat šetrnou (ideálně přírodní) dětskou kosmetiku, která nebude obsahovat velké množství parfemace a nepotřebných látek a nebude tak dráždit pokožku vašeho miminka. Potřebovat budete tělový olej či tělové mléko, dětské mýdlo, čistící gel nebo koupelový olej. V zimě je dobré myslet i na ochranný krém na obličej a naopak v létě na krém s UV filtrem, vhodný pro děti od narození.
Krmení: I přes to, že kojení je pro miminko bezesporu tou nejvhodnější volbou, ne každá maminka tuhle možnost má. Pro tyto případy je vhodné mít doma připravenou lahvičku s vhodnou savičkou. Dále pravděpodobně využijete alespoň pákovou odsávačku mléka, která vám pomůže v případě, že budete mít nadbytek mléka, nebo budete potřebovat prsům ulevit. Pro pohodlné kojení vám bude velkým pomocníkem kojící polštář a bezesporu také dostatečné množství látkových plen, které využijete v mnoha oblastech péče o novorozence.
S kojením souvisí také péče o vaše bradavky, které mohou být v prvních dnech velmi namáhané. Vybrat si můžete z poměrně široké nabídky krémů a balzámů přímo na bradavky, které vám uleví od bolesti, pomohou s regenerací a jsou pro miminko bezpečné, tudíž není třeba je před kojením smývat. Stejně tak myslete i na vhodné vložky do podprsenky a samotnou kojící podprsenku.
Mezi další věci, které využijete po návratu z porodnice, patří například také proutěný košík na miminko, kočárek, vibrační lehátko, nosící šátek vhodný pro novorozence či nosítko, přebalovací taška/batoh, dudlík a vybavení dětské lékárničky (léky na horečku, teploměr, odsávačka hlenů, homeopatika).
Ať už si do výbavy pro miminko pořídíte cokoliv, myslete na to, že tu nejlepší péči mu vždy zajistíte především hromadou lásky, trpělivostí a empatií :)
Přeji hodně štěstí a sil do příštích dnů,
Štěpánka
Aromaterapie je holistická terapeutická metoda, která nabízí široké spektrum využití. V období těhotenství a porodu, kdy v ženském těle probíhá mnoho změn a při obtížích si nemůže pomoci běžnými cestami, nabízí aromaterapie jemnou péči. I přes to, že se jedná o přírodní metodu, musíme volit vhodné éterické oleje a způsob ošetření.
V prvním trimestru se éterickým olejům vyhýbáme. Pokud ale žena trpí nevolnostmi, nabízí aromaterapie efektivní pomoc. Inhalace bergamotu, mandarinky, grepu, citronu, nebo případně i zázvoru může ženě ulevit od nevolnosti a s potížemi se zažíváním. Tyto oleje nabízí podporu i při celkové únavě a vyčerpání. Inhalujeme vždy z difuzéru, nebo z inhalační tyčinky. Volíme pouze takové oleje, které nám voní.
Ve druhém a třetím trimestru si již můžeme dovolit využívat aromaterapii více. S vysokým tlakem dokáže pomoci levandule. Pro navození pocitu bezpečí může těhotná žena zvolit růži. Pro těhotné ženy může být velice příjemná jemná aroma masáž šíje a nohou. Do 30 ml mandlového rostlinného oleje nakapeme celkem 6 kapek kombinace oblíbených EO, které jsou zmíněny výše. Taková směs pečuje o namáhanou pokožku a dopřává potřebné uvolnění.
Po celou dobu těhotenství je vhodné využívat hydroláty, které krásně voní, mají podobné účinky jako éterické oleje, ale jsou bez kontraindikací. S nevolností pomůže například hydrolát z máty nebo jedle, velice nápomocný je i hydrolát z heřmánku, levandule a růže.
Ani v tašce do porodnice by hydrolát neměl chybět, obzvlášť růže nabízí ženě emoční podporu a péči. Obecně však platí, že co nám voní, je pro nás vhodné. Efektivně podpoří i inhalační tyčinka, nebo masážní olej na podporu porodu. Do 30 ml oblíbeného rostlinného oleje nakapejte celkem 9 kapek kombinace jasmínu, šalvěje muškátové a růže. Pokud vám některý olej nevoní, zvolte místo něj jiný oblíbený olej, například pomeranč, nebo bergamot. V případě, že máte v porodnici i difuzér, zvolte kombinaci pomeranče, bergamotu a geránia pro dodání energie a navození příjemné, pozitivní atmosféry.
V šestinedělí si dáme od éterických olejů opět pauzu, avšak v poporodní péči se můžeme stále obklopovat vůní hydrolátů, které jsou bezpečné nejen pro matku, ale i pro miminko.
aromaterapeutka Anna Mothejlová (www.magickaaromaterapie.cz)