Mateřská, rodičák, porodné.. Vyznáte se?
Pokud čekáte miminko, určitě už tušíte, že vás vedle chystání výbavičky a těšení se na nově příchozí miminko čeká také spousta praktického zařizování. Do toho spadá i zajištění finanční situace po porodu, se kterou nám u nás naštěstí (pouze do jisté míry) pomáhá stát. Na co ale vlastně máte nárok? A co to znamená „být na mateřské“?
Mateřskou většina lidí označuje dobu, kdy je maminka s malým dítětem doma. Zároveň je to ale také období, kdy žena na čas opouští zaměstnání, aby se mohla připravit na porod a těšit se z miminka. Právě tato varianta, kdy žena několik týdnů před termínem porodu skončí v práci a následně si užívá první měsíce miminka, se správně nazývá mateřská dovolená. Na druhou stranu rodičovská dovolená je čas, kdy pečujete o své dítě a zároveň pobíráte rodičovský příspěvek. Dalším z rozdílů je ten, že výše dávky během mateřské je u každé maminky stanovena jinak a odvíjí se podle jejího dosavadního platu. Celková výše rodičovského příspěvku je ale pro každého stejná, pouze se může lišit měsíčně vyplacená částka (dle počtu měsíců, kdy plánujete být s dítětem doma). Dalším pojmem, který se točí kolem tohoto tématu, je porodné, což je jednorázový příspěvek pro rodiny, které nemají dostačující příjem.
Více o mateřské, rodičovské a porodném:
Mateřská - peněžitá pomoc v mateřství (PPM)
Peněžitá pomoc v mateřství, kterou maminka pobírá během mateřské dovolené, je jednou z dávek s nemocenského pojištění. Celkem je vyplácena 28 týdnů (v případě vícerčat 37 týdnů) a nastoupit na ni můžete šest nebo osm týdnů před termínem porodu. Právě placené nemocenské pojištění je jednou z podmínek pro nárok na PPM. Jste-li zaměstnaná, platí vám nemocenské pojištění zaměstnavatel. V případě, že jste podnikatelka (OSVČ), je třeba, abyste si toho pojištění platila sama. Pozor - neplést si nemocenské pojištění se zdravotním pojištěním. Nemocenské je u OSVČ, na rozdíl od zdravotního pojištění, stále dobrovolné. Nemocenské pojištění musí být odváděno v době nástupu na mateřskou dovolenou, nebo musí trvat ochranná lhůta z ukončeného nemocenského pojištění (v případě, že jste ukončila pracovní poměr před porodem).
Druhou podmínkou je, být nemocensky pojištěna alespoň 270 dní (cca devět měsíců) během posledních dvou let. Těchto 270 dní není nutné splnit u jednoho zaměstnavatele, ale je možné dny nemocenského pojištění sečíst z vícero zaměstnání. U OSVČ je to opět trochu jinak. Také je zde podmínka plnění nemocenského pojištění minimálně 270 dní, ale z toho 180 dní musí být splněno v období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou.
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vám vystaví váš ošetřující gynekolog, který potvrdí předpokládaný termín porodu. Vy ji následně předáte svému zaměstnavateli, který ji předá okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Pokud jste OSVČ a splňujete podmínky nemocenského pojištění, žádost předkládáte přímo na OSSZ. Výše PPM je 70% z denního vyměřovacího základu za posledních dvanáct kalendářních měsíců.
Pokud jste před termínem porodu nebyla zaměstnaná, nebo nesplňujete výše zmíněné podmínky, nárok na PPM bohužel nemáte a čerpat můžete až rodičovský příspěvek, na který má právo vždy jeden z rodičů (více o rodičovském příspěvku níže).
Rodičovský příspěvek
Doba, kdy rodič pobírá rodičovský příspěvek, je často označována jako mateřská dovolená. Na rodičovskou ale nastupujete právě po výše zmíněné mateřské dovolené, máte-li na ni nárok. Pokud na PPM nárok nemáte, o rodičovský příspěvek můžete žádat ode dne narození vašeho dítěte.
Rodičovský příspěvek je dávkou pro jednoho z rodičů, který celodenně a řádně pečuje o dítě. Od roku 2024 je výše rodičovského příspěvku 350 000 Kč (u vícerčat až 525 000 Kč.). U dětí narozených do konce roku 2023 je to 300 000 Kč. Výši měsíční částky si může zvolit sám rodič, do jisté míry je ovšem ovlivněna výší vašeho denního vyměřovacího základu, díky kterému vám byla stanovena předchozí peněžitá pomoc v mateřství (mateřská). Pokud jste na PPM nedosáhla, výše vašeho měsíčního příspěvku může být maximálně 13 000 Kč. Výši měsíčně vyplácené částky můžete měnit jednou za tři měsíce.
Maximální věk dítěte pro vyčerpání příspěvku je od roku 2024 nově stanoven na tři roky. Pro děti narozené do 31.12.2023 je maximální hranice čtyři roky.
Žádat o rodičovský příspěvek můžete ode dne narození vašeho dítěte. V případě, že pobíráte PPM (mateřská) a požádáte o rodičovský příspěvek ve čtvrtém měsíci dítěte, naváže vám příspěvek plynule na PPM. Žádat můžete osobně na Úřadu práce, nebo můžete žádost poslat poštou či přes datovou schránku. Pohodlný způsob podání žádosti je také přes klientskou zónu Jenda, kde zle po ověření identity žádost jednoduše vyplnit.
Porodné
Porodné je jednorázová dávka pro rodiny s nižším příjmem, která je vyplácena na náklady související s porodem a narozením dítěte. Žádat o porodné lze pouze u narození prvního a druhého dítěte. Výše dávky je neměnná. U prvního dítěte činí 13 000 Kč a u druhého 10 000 Kč. Pokud se vám narodí dvojčátka, dostáváte obě částky naráz.
To, jestli na porodné máte nárok, záleží na výši čistého příjmu rodiny. „Rozhodný (čistý) příjem rodiny v kalendářním čtvrtletí před narozením nebo převzetím dítěte musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny “ (mpsv.cz). Informace o výši životního minima a kalkulačku pro zjištění, zdali na porodné máte nárok, naleznete zde. O porodné můžete žádat až jeden rok zpětně. Výše uvedené podmínky ovšem musí být splněny k datu narození vašeho dítěte.
Žádat o porodné můžete opět online na stránkách MPSV. Veškeré informace o dokladech, které k žádosti potřebujete, naleznete zde. Pokud vyřízení žádosti chcete provést osobně, stačí navštívit příslušné pracoviště Úřadu práce (dle trvalého bydliště).
Pro více podrobnějších informacích o jednotlivých příspěvcích můžete navštívit tyto stránky:
- Peněžitá pomoc v mateřství: https://www.cssz.cz/penezita-pomoc-v-materstvi
- Rodičovský příspěvek: https://www.mpsv.cz/-/rodicovsky-prispevek
- Porodné: https://www.uradprace.cz/porodne
Pokud si i nadále nejste úplně jistá, zda na jednotlivé příspěvky máte nárok, nebo nevíte, jakým způsobem podat žádost, určitě se nebojte navštívit pracoviště Okresní správy sociálního zabezpečení (pro PPM) či Úřadu práce. Doporučuji si ale dopředu sjednat termín.
Přeji hodně štěstí a energie nejen pro vyřizování žádostí :)
Štěpánka